Z toho 69 prípadov sa týkalo členov mierových misií a zvyšných 30 obvinenia smerovalo proti pracovníkom OSN v inom zaradenia. Oproti roku 2014, kedy bolo evidovaných 80 takýchto udalostí, ide o značný nárast, napísala dnes agentúra Reuters. Drvivá väčšina káuz sa týka afrických členov medzinárodnej organizácie, do niekoľkých incidentov sú zapletené aj európske krajiny, okrem iného Slovensko.
Väčšina minuloročných prípadov, celkom 69, sa odohrala v rámci desiatich mierových misiách, uvádza nová správa generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorú Reuters vopred získal. Obvinení vojenskí a policajné príslušníci zborov OSN pochádzajú z 21 krajín, väčšinou afrických. Dokument neuvádza národnosť 30 bližšie nešpecifikovaných pracovníkov OSN, ktorí sa nepodieľali na mierových misiách.
Najviac údajných sexuálnych násilníkov pochádza z Demokratickej republiky Kongo, celkovo bolo zaznamenaných sedem takýchto prípadov. Za sexuálnymi útokmi stáli aj vojaci a policajti OSN z Burundi, Ghany, Senegalu, Madagaskaru, Rwandy, Konžskej republiky, Burkiny Faso, Kamerunu, Tanzánia, Nigeri, Toga, Južnej Afriky, Maroka, Beninu, Nigéria a Gabonu, ale aj z Kanady, Nemecka, Slovenska a Moldavska.
OSN sa v súčasnej dobe potýka so škandálom kvôli sexuálnemu zneužívaniu žien a maloletých v Stredoafrickej republike, kde bolo zistených viacero prípadov za účasti predstaviteľov svetovej organizácie. K podobným znásilneniam či iným formám sexuálneho násilia dochádzalo aj v Haiti, Mali, Demokratickej republike Kongo a Pobrežie Slonoviny.