Zlou situáciou migrantiek, ktoré sa často stávajú obeťami násilníkov, ale aj organizovaných zločineckých skupín sa v piatok na pôde Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre zaoberali predstavitelia neziskových organizácií, Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku i poslanci Európskeho parlamentu.
„V tejto časti Európy sa cítime bezpečne a naozaj ani netušíme, aký krutý môže byť údel žien v týchto situáciách. Už len predstava, že je tu naozaj množstvo utečeniek, ktoré stratili svoje domovy, ktoré žijú mesiace, ba až roky v provizórnych podmienkach, ktoré sú každodenne vystavované sexuálnym útokom, vydieraniu, už len táto predstava je pre nás strašná. Nehovoriac o tom, že musíme hovoriť aj o ženách matkách, ktoré majú pri sebe deti,“ skonštatoval dekan Filozofickej fakulty UKF Bernard Garaj.
Podľa slov riaditeľa Informačnej kancelárie EP na Slovensku Roberta Hajšela je práve blížiaci sa Medzinárodný deň žien príležitosťou, aby sa o probléme žien utekajúcich pred vojnami a hladom hovorilo čoraz viac. „Veľkým problémom v rámci celej migračnej krízy je práve postavenie žien utečeniek. Treba povedať, že je pravdou, že v minulom roku podľa štatistík OSN ženy predstavovali aj s deťmi asi 38 percent celkového počtu migrantov. Za prvé dva mesiace tohto roku sa však toto percento zvýšilo údajne až na 55 percent,“ pripomenul Hajšel.
Podľa slov novinárky Oľgy Bakovej sa čoraz viac žien odhodláva k migrácii, pretože vedia, že európske krajiny postupne zatvárajú svoje hranice. „Tak idú. Hop, alebo trop. Tieto ženy potom nenahlasujú ani znásilnenia, ani iné útoky, pretože vedia, že im nikto nepomôže, akurát by ich to zastavilo na ich ceste za bezpečím,“ skonštatovala.