Dnešné číslo vyšlo dva dni po tom, ako si polícia za použitia slzotvorného plynu a vodných diel vynútila vstup do sídla redakcie denníka v Istanbule, ktorú teraz na základe rozhodnutia súdu budú riadiť súdnou cestou určení správcovia. Redakcia za nových podmienok pracuje od soboty.
Piatkové rozhodnutie súdu vyvolalo veľké protesty prívržencov tureckej opozície a namietala proti nemu aj EÚ, ako aj organizácie na ochranu ľudských práv a slobody slova a tlače.
Zaman je opozičným denníkom, ktorý vychádzal v náklade 850.000 výtlačkov. Podľa agentúry AP zásah proti opozičnému denníku je súčasťou intenzívnych snáh tureckej vlády potlačiť protivládne hnutie spájané s exilovým duchovným Fethullahom Gülenom.
Prezident Recep Tayyip Erdogan o ňom tvrdí, že stojí za sériou vykonštruovaných zvukových nahrávok zverejnených na internete, ktoré údajne odhalili korupciu v najvyšších vládnych kruhoch. Táto korupčná aféra "praskla" v decembri 2013.
Gülen - bývalý Erdoganov podporovateľ - popiera akúkoľvek účasť na zverejnení nahrávok a odmieta obvinenia, že využíva sieť svojich chránencov na ovplyvňovanie politiky v Turecku.
Terčom reštrikcií zo strany vládnych úradov sú aj ďalšie opozičné médiá a novinári. Erdogan, ktorý je v čele Turecka od roku 2003 - najprv ako premiér, teraz ako prezident -, vak tvrdí, že Turecko má najslobodnejšie médiá na svete, uviedla agentúra DPA.