Obrátila sa preto na Medzinárodnú atletickú federáciu IAAF so žiadosťou, aby mohla v auguste v Brazílii štartovať „v inom postavení ako ruská atlétka“.
Stepanovová a jej manžel Vitalij, bývalý zamestnanec ruskej antidopingovej agentúry, predali v roku 2014 nemeckej televízii ARD záznamy a zábery skrytej kamery, ktoré dokumentovali údajné dopingové praktiky v krajine. Na základe ich svedectva vypukol škandál, do ktorého vyšetrovania sa zapojili IAAF, Svetová antidopingová agentúra (WADA) i Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Výsledkom boli suspendácia Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA), výmena manažmentu v ruskej atletike a tresty pre viacerých trénerov a funkcionárov. Po ich zverejnení obaja z Ruska odišli.
Medzinárodný olympijský výbor minulý týždeň oznámil, že umožní v Riu štartovať utečencom bez štátnej príslušnosti. Tím piatich až desiatich športovcov bude v Brazílii štartovať pod olympijskou vlajkou. Zatiaľ však nie je jasné, či by sa Stepanovová, ktorá si v rokoch 2013 až 2015 odpykala dvojročný trest za doping, mohla stať jednou z jeho členov.
Kašlú na reformy
Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) vyšetrí obvinenia, že Rusko bagatelizuje reformy, ktoré od neho IAAF žiada, aby ho mohla ešte pred OH 2016 znovu prijať medzi členov. Dôkazy o tom má nemecká televízna stanica ARD, ktorá odvysielala dokument, ako kouč Vladimir Mochnev naďalej trénuje špičkových ruských atlétov napriek tomu, že dostal od IAAF zákaz.