Protestný hlas tejto masy ľudí už nemôže nikto ignorovať. Práve naopak, je potrebné zamyslieť sa nad tým, čo prinútilo ľudí rozhodnúť sa pre radikálne riešenie. Analytici sa zhodujú: Je to korupcia, zlá sociálna situácia a únava z tradičných politikov, ktorí pre ľudí v hladových dolinách nič neurobili.
Predvolebné útoky smerovali predovšetkým do radov Smeru či matovičovcov. A extrémistickú stranu ĽsNS si takmer nikto nevšímal. Tá zatiaľ potichu naberala na sile a v sobotných voľbách preto prišiel obrovský šok. Preto sú na mieste otázky - Kto zlyhal? Kto podcenil silu Mariana Kotlebu?
1. Prieskumné agentúry
V oficiálnych predvolebných prieskumoch ĽsNS málokedy prekročila dve percentá. Martin Slosiarik z agentúry Focus to zdôvodnil tým, že značná časť voličov sa rozhodovala na poslednú chvíľu. A preto je otázne, či by niečo zmenil fakt, ak by sa prieskumy verejnej mienky mohli zverejniť aj pár dní pred voľbami. Tento rok totiž posledné dva predvolebné týždne prieskumy sa nemohli zverejňovať. „Ak by prieskumy boli povolené a zaznamenali by rast Kotlebu, mohlo by to ešte viac nabudiť priaznivcov Kotlebu,“ myslí si politológ a šéf agentúry Polis Ján Baránek. Vysvetľuje to tým, že mnoho Kotlebových sympatizantov zrejme radšej dali hlas inej strane, keďže nechceli, aby ten ich takpovediac „prepadol“.
2. Vládny Smer
Z exit pollu, ktorý robila agentúra Focus pre televíziu Markíza, vyplýva, že pätina Kotlebových voličov hlasovala v roku 2012 za Smer. Ten bol štyri roky pri moci sám, no ani on nedokázal presvedčiť ľudí z najchudobnejších regiónov, že pre nich niečo urobil. „Napríklad sociálne balíčky sa týchto ľudí dotkli minimálne,“ vysvetľuje Slosiarik. Zároveň pripomína, že treba hľadať príčinu aj v korupčných kauzách vládnej strany. „Kotleba bodoval aj tým, že hovoril otvorene a úprimne o korupcii a nikto mu nemohol otrieskať o hlavu, že však veď ty už si vo vláde bol a nič si nespravil ,“ vysvetľuje Baránek. Práve Kotleba toťiž veľmi hlasno vykrikuje, že chce bojovať s korupciou, hoci zatiaľ nie je známe ako.
3. Politici ako takí
Jeden z komentárov facebookovej stránky ĽsNS hovorí za všetko. „Treba bojovať za národ a našu hrdosť, tí, čo tam boli doteraz, nás zotročili, nedali nám inú možnosť,“ píše Maťko Havran. Analytici sa zhodujú v tom, že veľkým problémom je frustrácia ľudí, pre ktorých nedokázala nič urobiť ani pravicová, ani ľavicová vláda. Ide najmä o ľudí, ktorí žijú na hranici chudoby a sú dlhodobo bez práce, teda obyvateľov takzvaných hladových dolín. „Štandardný politický systém ako keby na nich zabúdal, najmä v sociálnej a ekonomickej oblasti. Pocit, že systém sa o nich nestará, to všetko hrá Kotlebovi do karát,“ tvrdí Slosiarik.