Prezident s nimi rokoval o zostavovaní novej vlády, keďže situácia okolo vývoja vo vrcholovej politike je stále nejasná a hrozí aj úradnícka vláda. Kiska však čiastočne rozdelil Slovákov. Do paláca totiž na stretnutie nepozval extrémistu Mariána Kotlebu, ktorý získal 14 kresiel v parlamente.
Prezident v utorok poverí zostavením vlády predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý zvíťazil vo voľbách. Na zozname včerajších stretnutí však chýbalo fašistické Kotlebovo hnutie, ktoré od Slovákov dostalo 200-tisíc hlasov. „Máme tu hneď niekoľko nových strán v parlamente a budeme tam mať aj radikálny politický extrémizmus v rovnošatách,“ uviedol Kiska.
Z jeho úradu dodali, že nevidia dôvod, aby sa stretával s extrémistami. Kotlebovci považujú Kiskovo rozhodnutie za dôkaz toho, že všetky ostatné parlamentné strany a hlava štátu sú na jednej strane a niet medzi nimi rozdiel. „Hoci sa navonok tvária, že sú rozdielni,“ konštatujú.
Mal prezident pozvať Kotlebu?
Pavel Haulík, politológ a sociológ
- Myslím si, že vylúčiť ho nie je dobré rozhodnutie. Ak by rokoval, zrejme by to neprinieslo žiaden výsledok, ale súhlasím s názorom, že nejde o Kotlebu, ale o jeho voličov. Tí nemusia byť rovnakej hodnotovej orientácie.
Grigorij Mesežnikov, politológ IVO
- Urobil dobre, keď ho nezavolal, pretože Kotleba je fašista a tých treba izolovať. A to, že ho volilo 210-tisíc ľudí neznamná nič, pretože fašistov volia fašisti. Nikto nespochybňuje právo občanov rozhodnúť, ale následky sú také, že extrémistický líder bude izolovaný.