Na Slovensku je ním stred veže Kostola sv. Jána Krstiteľa, ktorý sa nachádza neďaleko Kremnice, v malebnom prostredí Kremnických vrchov. Unikátne miesto susedí s obcou Krahule, ktorú preto niekedy rovnako považujú za náš stred starého kontinentu.
Na slovenský stred Európy zďaleka upozorňuje jeho dominanta - osamelo stojaci Kostol sv. Jána Krstiteľa obkolesený obranným múrom. Z vonkajšej strany ohrady je umiestnený balvan s pamätnou tabuľou, ktorá návštevníkov oboznamuje o geografickom význame miesta, ktoré je spolu s ďalšími európskymi lokalitami považované za srdce Európy. V obci nechýba ani základný kameň Slovenskej štátnosti, ktorý bol v Kremnických Baniach položený pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky.
Môže za to zlato?
Stred veže kostola sa považuje za najstaršie určený geografický stred Európy. Postavený bol v gotickom slohu v prvej polovici 14. storočia. „O tom, prečo je stred Európy práve na tomto mieste, sa traduje legenda. V Kremnici sa dolovalo najviac zlata v Európe a práve kvôli jeho bohatým zásobám sa začalo hovoriť o strede Európy a neskôr aj o geografickom strede Európy, ktorý sa preniesol na Kremnické Bane,“ vraví Ján Filanda, ktorý sa venuje histórii Kremnice a okolia.
Zápas o prvenstvo pokračuje
O polohu geografického stredu Európy vedú významné univerzity i zemepisné ústavy spory už desaťročia. Hlavným problémom je totiž stanovenie presných hraníc starého kontinentu, vrátane začlenených ostrovov. Jeden zo všeobecne najprijateľnejších geografických stredov Európy určili v roku 1989 renomovaní francúzski vedci z Národného geografického inštitútu, podľa ktorých leží stred na základe ich výpočtov na vrchu Bernotai neďaleko litovskej metropoly Vilnius. Tento bod bol dokonca zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov a okolo neho vzniklo Múzeum stredu Európy.
Všetky stredy Európy
Litva: Bernotai
Poľsko: Suchowola
Česko: Kouřim, Vrch Melechov
Ukrajina: Dilova
Nemecko: Drážďany, Kleinmaischeid
Estónsko: Ostrov Saaremaa
Bielorusko: Vitebsk, Ives, Babrujsk