Zadarmo odmerali očný tlak približne až 150 pacientom, ktorým zároveň vyšetrili aj stav zrakového nervu. Práve včasné sledovanie zmien totiž môže byť kľúčové pri predchádzaní vážnejším problémom, akými sú rozvinutie zákerného ochorenia až slepota. Výsledky sú dosť prekvapujúce, podozrenie na glaukóm lekári odhalili až u 25 pacientov.
Lekárka Lucia Krnáčová z očného oddelenia potvrdila potrebu pravidelných vyšetrení. Podľa jej slov totiž zelený zákal už nepostihuje len ľudí nad 40 rokov, keď ľudia začínajú vo väčšej miere nosiť okuliare, ale aj mladších. „Stretla som sa s týmto ochorením aj u detí vo veku 14 až 15 rokov. No vyskytujú sa aj vrodené glaukómy,“ spomenula Krnáčová.
Popri meraní očného tlaku mali pacienti veľký záujem aj o špeciálne vyšetrenia zrakového nervu na fotosnímkach. „Niekedy nastávajú zmeny na zrakovom nerve aj pri normálnych hodnotách očného tlaku. A tie môžu byť spôsobené práve zeleným zákalom, čo na snímkach odhalíme už v zárodku,“ spomenula odborníčka. Ako dodala, ak dôjde k poškodeniu zrakového nervu, sú následky trvalé a končia sa až slepotou. Glaukóm sa síce nedá vyliečiť, ale možno ho liečiť kvapkami, ktoré znižujú hodnotu očného tlaku. Pri neúčinnej liečbe nasleduje chirurgický alebo laserový zákrok.
Bezbolestné meranie v rámci prevencie využila aj Bardejovčanka Dáša Sidorjaková (30), a to napriek tomu, že zatiaľ nemá žiadne problémy so zrakom. „Človek nikdy nevie a oči netreba zanedbať,“ zakončila po lekárskej prehliadke.
Zelený zákal môže skončiť slepotou
Glaukóm je očným ochorením, pri ktorom dochádza k trvalému poškodeniu zrakového nervu. Následne sa zužuje periférne videnie, ktoré možno prirovnať k pohľadu cez trubicu. Končí sa až slepotou. Pri ambulantnom vyšetrení sa pacientom meria hodnota očného tlaku a pomocou prístroja, ktorý zhotoví fotosnímku, odborníci skúmajú aj zrakový nerv. Vyšetrenie je bezbolestné, jednoduché a rýchle - trvá asi 5 minút.