Prístroje na princípe 3D tlače za 1 400 000 € vedia totiž zhotoviť implantáty akejkoľvek kosti. Vedci už úspešne asistovali aj pri vkladaní lebečných implantátov, okrem iného však experimentujú i s novými materiálmi.
Laboratórium dostalo špičkové vybavenie v rámci projektu MediPark, na ktorom spolupracuje Univerzita Pavla Jozefa Šafárika s Technickou univerzitou v Košiciach. Najmodernejšie prístroje dokážu využívať 3D tlač na výrobu implantátov častí ľudského tela, najmä kostí. „Poradíme si s lebečnými, tvárovými či ortopedickými implantátmi, ale aj s náhradami oblasti chrbtice a panvy či s novými zubmi a mostíkmi,“ vysvetľuje profesor Jozef Živčák, riaditeľ Ústavu bezpečnostného a biomedicínskeho inžinierstva. Vedci implantáty robia presne na stotiny milimetra, celý proces od prípravy až po samotnú operáciu trvá približne tri mesiace, pokiaľ nejde o stav ohrozujúci život. Podľa CT snímkov najprv vytlačia referenčný model časti tela, kde má implantát zapadať spolu s modelom. Na lekárskom konzíliu posúdia jeho funkčnosť, aby vzápätí zhotovili samotný implantát, ktorý bude voperovaný do tela pacienta.
Vedci majú na konte už niekoľko úspešných operácií, okrem iného aj implantovanie časti lebky, finálnu verziu týchto implantátov však vyrábajú v košickom inštitúte CEIT Biomedical Engineering. Pracujú tiež na vývoji nových materiálov. „Ak sa nám podarí nájsť taký, ktorý bude mať modely pružnosti a štruktúru ako ľudské tkanivo, bude to pre budúcnosť ľudstva najväčší prínos,“ dodal profesor.
Títo muži žijú s lebkami z tlačiarne
Juraj Stopka spadol ako 21-ročný do šachty na pražskej stavbe, kde pracoval. Ťažký úraz mal za následok kómu a odstránenie tretiny lebky. Dva implantáty sa mladíkovi neujali, jeden z nich dokonca tlačil na mozgové centrá, preto mal problém s rečou i chôdzou. V lete 2014 mu košickí lekári v spolupráci s vedcami voperovali tretiu náhradu lebky, ktorá mu zmenila život.
„Konečne rozprávam a s bratrancom hrám šach,“ povedal spokojný Juraj, ktorý dostal na 30. narodeniny novú šancu na plnohodnotný život. V minulom roku absolvoval podobnú operáciu aj Igor Zúr z Brezna. Odtrhnutá tyč v strojárňach mu spadla na hlavu a preliačila prednú časť lebky. Po úspešnej operácii opäť žije plnohodnotný život. „Znovu sa môžem chytať za hlavu," dodáva so smiechom Igor.