Takmer 210-tisíc voličov totiž podľa niektorých svedčí o tom, že hnutie treba brať vážne a politici by ich nemali vytláčať z verejného priestoru. Naopak, podľa tisícok ľudí na pondelkových protestoch v uliciach je akceptovanie extrémistov v slušnej spoločnosti neprípustné. Odborníci sa pozreli na to, či je prítomnosť Kotlebu vo vrcholnej politike problémom a či polemiky vôbec k niečomu vedú.
Treba komunikovať
Aneta Világi, Katedra politológie FF UK
Akékoľvek prejavy, ktoré sú v spoločnosti a týkajú sa podpory extrémizmu či neofašizmu, vyvolávajú protichodné reakcie z aktívnej časti spoločnosti, ktorá s tými ideológiami nesúhlasí. To už poznáme dlhodobo. Nemyslím si, že by bolo dobré, ak by sme sa to snažili potlačiť. Ide o možnosť slobodne vyjadriť nesúhlas s názormi toho druhého. Nemyslím si, že by nárast záujmu o Kotlebu mal priamy súvis s rastom jeho podpory. On používa jednoduchú rétoriku a riešenia, ktoré vie, že v živote nebude musieť uplatniť. Dôležitejšie je to, aby si ostatná časť politikov našla spôsob, ako komunikovať s občanmi, ktorí ho volili.
Aj inde sú takí
Ján Baránek, politický analytik
Určite má zmysel o Kotlebovi diskutovať, pretože ak aj povieme, že to nemá zmysel, diskutovať sa o ňom bude. Ale nemá zmysel urobiť zo Slovákov xenofóbov, hnedých a rasistov, pretože podobné strany sú aj inde. Jobbik, Národný front, Švédska demokracia, vo Fínsku je tiež taká strana. My sme sa len posunuli na štandardnú európsku úroveň. V každom štáte je časť národa, takto orientovaná.
Rôzni voliči
Pavel Haulík, sociológ
Myslím si, že sa nedá nejako vyhnúť hovoriť o tejto problematike, tváriť sa, že neexistuje, je krátkozraké, pretože sa bude neustále vracať. Treba rozlišovať Kotlebu a jeho stranu a jeho voličov, ktorí sú rôzni - od prvovoličov, ktorí nemajú žiadne politologické skúsenosti ani rozhľad historicko-spoločenský až po frustrovaných ľudí z oblasti, kde šanca na to, aby sa pomery zlepšili, je minimálna.
Zdiskredituje sa v parlamente
Radovan Bránik, odborník na extrémizmus
Hádkami sa nič nevyrieši, podstata je niekde inde. Problém s Mariánom Kotlebom sa vyriešil okamihom jeho zvolenia do parlamentu. Stal sa z neho štandardný politik. Doteraz sa mohol hrať na nejakého protestného vodcu, ktorý nie je súčasťou systému, v tejto chvíli sa do neho priamo dostal a bude ho platiť. Kotleba a jeho poskokovia v praxi neznamenajú žiadne ohrozenie. Za štyri roky sa nenájde nikto, kto by podporil akúkoľvek jeho legislatívnu iniciatívu, takže na svojom konte úspechov bude mať veľkú nulu. Akokoľvek je to nepríjemné, nepredstavuje žiadny problém pre spoločnosť, lebo nemá silu na to, aby dosiahol na výkonnú moc a legislatívu. Slovenský parlament už zažil iné poníženia a Slovensko ich prežilo. Druhá vec je, že úplne stratil akúkoľvek atraktivitu pre ľudí, s ktorými bol v minulosti na jednej lodi. Vidím to však ako posúvanie istých hraníc, pretože teraz sa uvažuje už aj o účasti SNS v pravicovej vláde.