Prečo dalo vyše 200 000 slovenských voličov hlas ľuďom, ktorí sa zdravia Na stráž! a netaja sympatie k vojnovému slovenskému štátu? Stáva sa zo Slovákov národ „náckov“?
Povolebné prieskumy ukázali, že strana Mariana Kotlebu (38) získala veľkú časť hlasov od prvovoličov, teda mladých ľudí krátko po osemnástke. Ale volili ho aj starší, veľakrát s vysokoškolským vzdelaním. Neprekáža im, že v minulosti Kotleba a spol. oblečení ako gardisti pochodovali ulicami, velebili Jozefa Tisa a jeho fašistický režim?
Voliči
„Väčšina voličov strany Kotleba - ĽSNS s veľkou pravdepodobnosťou naozaj nevníma hlas pre túto stranu ako hlas pravicovému extrémizmu alebo ako podporu neonacizmu či neofašizmu,“ hovorí Alena Kluknavská z Katedry politológie Univerzity Komenského, ktorá sa dlhodobo venuje skúmaniu pravicových extrémistických skupín. To bolo podľa nej badateľné už v roku 2013, keď Marian Kotleba vyhral regionálne voľby a stal sa banskobystrickým županom. „Už tie voľby ukázali, že Kotlebov program netvoria iba myšlienky, ktoré majú šancu rezonovať len u sympatizantov extrémistických prúdov, hoci časť jeho voličov naozaj sú extrémisti. Jeho stratégia má ohlas aj u širšej verejnosti.“
Novodobí gardisti
Do roku 2006 bol Kotleba oveľa tvrdší pri verejných vyhláseniach, netajil radikálne názory, ktoré zaváňali neonacizmom, a vychutnával si odkazy na symboliku vojnového fašistického režimu. Vtedy v kvázi gardistických uniformách pochodoval ulicami spolu s prívržencami svojej Slovenskej pospolitosti – národnej strany a básnil o víziách stavovského štátu.