Podľa psychológa Štefana Matulu túto vlohu najmä dedíme. Nezúfajte však, ak nie ste s mozgovou výbavou, ktorú ste zdedili po vašich predkoch, úplne spokojní. Výška IQ sa dá totiž ovplyvniť! Nový Čas vám poradí, akými činnosťami a trikmi môžete svoj intelekt ďalej úspešne rozvíjať.
1. Čítajte všetko
Ak patríte medzi tých, ktorí radi "hltajú" jednu knihu za druhou, ste na najlepšej ceste, ako si svoje IQ zvýšiť. Nie je ani potrebné, aby ste si pamätali obsah každej brožúry, skôr ide o to, že si rozširujete slovnú zásobu a obzor.
2. Buďte v strehu
Svet sa stále mení a vy by ste mali byť deň čo deň v strehu. Nové technológie a postupy neustále nútia k "nasávaniu" nespočetného množstva informácií. Ak teda nechcete byť "out", pokúste sa čo najviac vzdelávať a naučiť sa chápať v súvislostiach.
3. Sledujte telku
Nedostatok alebo zanedbanie podnetov v detstve môže mať za následok inteligenčnú zaostalosť. Deti príliš zamestnaných rodičov môžu tento hendikep prekonať napríklad sledovaním televízie, tlače či surfovaním po internete.
4. Schlaďte si závity
Ak chcete organizmus vyburcovať k vyššej výkonnosti, zdržiavajte sa v chladnejšom prostredí. Pre každého je ideálna teplota priestoru kde pracujete individuálna, no väčšinou sa pohybuje od 17 do 22 stupňov Celzia.
5. Mierne sa vystresujte
Aj z mierneho stresu pri záťažových situáciách môžete vyťažiť maximum. V takýchto chvíľach nejde o to, aby ste sa im za každú cenu vyhli, ale skôr o to, ako napätie dokážete prekonať a minimalizovať jeho negatívne vplyvy.
6. Dostatočne spite
Potreba spánku je u každého individuálna. Niektorým stačí 5 hodín, iní by prespali aj vlastnú svadbu. To, koľko spánku potrebujete, zistíte jednoduchým testom. Po rovnako namáhavých dňoch spite iný počet hodín a uvidíte, ako sa budete cítiť.
7. Hrajte sa
K rozvoju duševných schopností môžete prispieť, ak sa budete venovať rôznym kartovým alebo rozumovo založeným hrám. Navyše, keďže ide o spoločenské podujatia, rozvíjate tým aj sociálne vzťahy so svojím okolím.
8. Riešte hlavolamy
Dlhodobú a duševnú záťaž budete zvládať ľahšie, ak z času na čas zamestnáte mozgové závity rozličnými kvízmi alebo hlavolamami. Pri takýchto typoch vedomostných hier si totiž účinne namáhate a cvičíte mozog.
9. Jedzte čokoládu
Jedenie čokolády je nielen výborným spôsobom, ako zahnať zlú náladu, zvýšiť odolnosť alebo relaxovať. Vďaka pôžitku, ktorý vyvoláva, sa uvoľňujú betaendorfíny, ktoré sú zodpovedné za príjemné pocity a výrazne pomáhajú pri sústredení sa.
10. Nezabúdajte na jód
Mamičky, na intelektuálnu úroveň svojho dieťaťa môžete vplývať už počas toho, keď ho čakáte. Je totiž potvrdené, že ak budete počas tehotenstva jesť primerané množstvo soli a morských rýb, môžete sa vyhnúť problémom so slabším intelektom.
Mozgové centrá
1. Čelový lalok ovplyvňuje sociálne správanie a abstraktné uvažovanie.
2. Z talamusu prechádzajú nervové signály do mozgovej kôry.
3. Amygdala je centrum emócií.
4. Hypocampus má významnú úlohu pri tvorbe a zachovávaní pamäti a vytváraní mentálnych máp.
5. Hypotalamus riadi endokrinnú sústavu, ktorá produkuje hormóny.
6. Mozoček má na starosti koordináciu pohybov a rovnováhu.
7. Vo veľkom mozgu sa odohráva väčšina vedomých funkcií.
8. Mozgový kmeň riadi napríklad dýchanie a srdcové frekvencie.
10 rád, ako si zvýšiť IQ
Schopnosť myslieť, riešiť rôzne problémy a prispôsobovať sa okolnostiam - takto by sa dal opísať inteligenčný kvocient alebo inak IQ.