Urobil tak napriek námietkam Číny voči jeho prítomnosti, informuje agentúra AP. Dalajláma vystúpil s prejavom na podujatí za účasti ďalších laureátov Nobelovej ceny mieru. Diplomatické zastúpenie Číny pri OSN rozoslalo tento týždeň ostatným misiám list so žiadosťou, aby odmietli účasť tibetského duchovného vodcu na tejto akcii. Čínska misia pri OSN v citovanom liste, ktorý má k dispozícii aj agentúra Reuters, uvádza argumenty voči jeho prítomnosti na pôde OSN.
Podujatie je venované laureátom Nobelovej ceny mieru z Iránu a Jemenu a koná sa v rámci štvortýždňového 31. zasadnutia Rady pre ľudské práva OSN v Paláci národov, spolufinancujú ho USA a Kanada. Pri pamätníku pred budovou OSN, neďaleko ktorého sa v budove ženevského Graduate Institute nachádzal dalajláma, sa zišli stovky dalajlámových prívržencov, mnohí s tibetskými vlajkami.
Námestníčka vysokého komisára OSN pre ľudské práva Kate Gilmorová, ktorá vedie príslušnú diskusiu, bude podľa OSN prvou vysokopostavenou predstaviteľkou OSN, ktorá sa stretne s dalajlámom. Spojené štáty spolu s ďalšími 11 západnými štátmi vyjadrili vo štvrtok na zasadnutí Rady pre ľudské práva znepokojenie nad situáciou v oblasti ľudských práv v Číne. Vo štvrtok uplynulo 57 rokov od začiatku mierového povstania Tibeťanov proti čínskej invázii a okupácii Tibetu.