Ako sa vyjadril predseda strany Andrej Danko, prednosť dávajú spolupráci s ľavicovým Smerom-SD premiéra Roberta Fica. Na otázku, či to znamená definitívne nie pravicovej vláde, Danko skonštatoval, že to znamená absolútne nie hybridom a chaosu. "Problém nie je pravica alebo ľavica, ale to, či tu bude deštrukcia, alebo nie," uviedol šéf SNS s tým, že je politik s pravicovými prvkami a SNS pôjde radšej cestou úradníckej vlády, akoby mala zradiť hodnoty.
Kľúčové rozhodnutie SNS nezostalo dlho bez odozvy. Ako prvý sa k jeho postoju vyjadril líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO - NOVA) Igor Matovič.
"Sme sklamaní z aktuálneho postoja strany SNS. Napriek tomu sa SNS stále môže rozhodnúť, či pôjde v šľapajách Jána Slotu, alebo spoločne s ľuďmi ocenenými za statočný boj proti korupcii v našom poslaneckom klube, vytvorí vládu pre ľudí a nie pre zbohatlíkov v pozadí. Zároveň veríme, že žiadna demokratická strana nepodľahne pokušeniu vládnuť so stranou Smer a nepodvedie takto svojich voličov."
Rozhodnutie SNS znamená nemožnosť vytvorenia stabilnej pravicovej vlády. V reakcii na výsledky snemu SNS to uviedla strana Most-Híd. "Úradnícka vláda, ktorú pripúšťa SNS, znamená predčasné voľby. Ich výsledkom by bolo posilnenie extrémistických síl, čo strana Most-Híd jednoznačne odmieta," konštatuje v stanovisku.
Ticho nezostala ani strana Radoslava Procházku. "#SIEŤ nachádzala jedinú možnosť na presadenie svojho plánu fungujúceho štátu v stredopravej vláde. Po zániku tejto možnosti v priamom prenose budú o akejkoľvek inej ceste musieť rokovať orgány #SIETE. Jedinou ambíciou #SIETE zostáva fungujúci štát, v ktorom sa nekradne a ktorý zdvíha kvalitu vlastných služieb," reagovala na postoj Dankovej SNS hovorkyňa Siete Karolína Ducká.