Libanonská vláda oznámila, že našla dočasné riešenie krízy s odvozom odpadkov, ktorá v krajine trvá už osem mesiacov. Demonštranti, ktorí sa zišli v Bejrúte, však vládny návrh odmietli a na nadchádzajúci pondelok pripravujú celoštátny protest.
Minister informácií Ramzi Džrajdž na tlačovej konferencii v Bejrúte informoval, že vláda vyčlenila tri pozemky, kam sa bude odvážať odpad, ktorý sa počas uplynulých ôsmich mesiacoch nahromadil na periférii Bejrútu. Pôjde o dočasné riešenie na asi štyri roky, dovtedy bude vláda hľadať trvalé riešenie pre likvidáciu odpadu. Ten sa miestne úrady v uplynulých mesiacoch rozhodli vyvážať na nezastavané pozemky, do suchých korýt riek i do údolí.
Minister spresnil, že tým obciam, ktoré budú súhlasiť so vznikom skládky vo svojom katastri, štát vyplatí kompenzácie a pripraví pre ne developerské projekty. Dodal, že vláda je ochotná zaplatiť šesť dolárov za každú tonu odpadu, ktorý bude vyvezený z preplnenej hlavnej skládky v horskom mestečku Náama, ležiacom juhovýchodne od metropoly.
Na výstavbu trojice skládok vláda vyčlenila 50 miliónov dolárov. Agentúry v tejto súvislosti pripomínajú, že ide o obrovskú sumu - najmä v situácii, keď Libanon prežíva obdobie politickej nestability, ekonomickej krízy a na jeho území žije 1,5 milióna utečencov zo Sýrie.
Viacero ekologických organizácií oznámilo, že návrh vlády študuje, ale široká verejnosť ho ihneď odmietla ako jeden z mnohých sľubov, aké už počas krízy s odpadkami dostala. Účastníci demonštrácie v Bejrúte avizovali, že nadchádzajúci pondelok zorganizujú akcie, ktoré "krajinu paralyzujú".
K problému s odvozom odpadkov sa nabalila aj veľká nespokojnosť Libanončanov s činnosťou vlády, korupciou a nedostatočnými službami, keď musia zápasiť s odstávkami vody a elektrickej energie. Občania sa sťažujú aj na nízku mieru bezpečnosti v krajine.