A práve viac farieb prinieslo do našich životov používanie syntetických farbív. Prvé „umelé“ farbivo vyrobil pred 160 rokmi anglický chemik a lekárnik William Henry Perkin. Pôvodne však chcel vyrobiť úplne niečo iné. Perkin, ktorý mal vtedy iba 18 rokov, sa snažil vyvinúť liek proti malárii. Výsledkom však bolo prvé syntetické farbivo - mauveín, ktoré dnes poznáme aj ako farbu lila. Vynález si dal patentovať a otvoril si chemickú továreň.
Farbivo sa ihneď uchytilo a považovalo sa vtedy za módny hit, ktorému neodolala ani kráľovná Viktória. Dovtedy ľudia nosili iba prírodné farby, ktoré však neboli také sýte a lesklé ako syntetické. Odvtedy ubehlo 160 rokov a my dnes poznáme nespočetné množstvo farebných odtieňov. Okrem lososovej, burgundy, ťavej, karmínovej, cyklámenovej či olivovej ľudské oko dokáže rozlíšiť až 10 miliónov farieb!
- Monitor počítača ponúka viac ako 16,7 milióna farieb.
- Žltá farba môže spôsobiť u citlivých ľudí nevoľnosť.
- Strach z farieb sa nazýva chromofóbia.
- Farby ovplyvňujú našu psychiku. Napríklad kombinácia červenej a žltej je podľa psychológov farba hladu. Nečudo, že ju používa v logu najrozšírenejšia sieť fastfoodov.
- Dúha obsahuje spektrum šiestich farieb - červenú, oranžovú, žltú, zelenú, modrú a fialovú.
- Päťdesiat odtieňov sivej? Zabudnite, ľudské oko dokáže vidieť až päťsto odtieňov sivej.
- Existuje nekonečné množstvo farieb, niektoré z nich sú však pre ľudské oko nerozoznateľné.