Vojtech Alexander (*1857 – † 1916 ) mal prvý röntgen
Vede obetoval zdravie syna aj svoj život!
Nielen slávna poľská vedkyňa Maria Curie-Skłodowska (*1867 - †1934) skúmala účinky rádioaktívneho žiarenia na živé bytosti. V rovnakom čase ako ona sa výskumom venoval aj kežmarský rodák Vojtech Alexander.Do dejín slovenskej vedy sa nezmazateľne zapísal aj Mikuláš Konkoly-Thege, ktorý v Hurbanove založil v roku 1871 hvezdáreň.
Kežmarský rodák si zaobstaral röntgenový prístroj nedlho po jeho vynáleze. „V roku 1897 zakúpil röntgen z Nemecka za 827 vtedajších mariek. Alexander najskôr röntgenoval rozličné živočíchy. Potom však začal robiť výskum aj na ľuďoch,“ hovorí riaditeľka, ktorá je hrdá, že pôvodný prístroj vlastní jej múzeum a je súčasťou výstavy. „Okrem neho si návštevníci môžu pozrieť aj množstvo ďalších pomôcok, ktoré používal, lekárove osobné veci, písomnosti a veľa fotografií.“
Doktor Alexander vedeckým výskumom obetoval naozaj veľa. „Narodil sa mu postihnutý syn. Bol to dôsledok toho, že ho röntgenom ožaroval, ešte kým bola lekárova žena tehotná.“ Nakoniec aj sám Alexander, podobne ako Curie-Skłodowska, zomrel na následky leukémie z ožarovania.
Mikuláš Konkoly-Thege (*1842 - †1916)
Hurbanovská hvezdáreň snom maďarského grófa
Maďarský gróf bol veľmi všestranný človek - vyučil sa za lodného kapitána a za rušňovodiča, vynikajúco hral na klavíri, pre ktorý komponoval aj skladby, ale tiež maľoval obrazy. „Bol významnou osobnosťou uhorskej vedy, politiky, kultúry a umenia. Najviac ho však ovlyvnila veda, najmä tá prírodná. Sám si urobil meteorologickú búdku, ba už ako 16-ročný skonštruoval časti parného stroja,“ prezrádza riaditeľ hurbanovskej hvezdárne Marián Vidovenec. Grófa však najviac ovplyvnila astronómia. „V tom istom roku, ako dal postaviť hvezdáreň, objavil meteorický roj alfa Kaprikornidy, čo bolo vtedy skutočne unikátne.“
Medzi slávnych vedcov sa Konkoly-Thege zaradil nielen objavom meteorického roja, výstavbou hvezdárne, ale bol tiež zakladajúcim členom siete pozorovateľov Slnka, do ktorej patrilo asi päť hvezdární v Európe. „To bolo v tom čase skutočne epochálne. On však pomáhal aj iným kolegom-hvezdárom, ktorým požičiaval prístroje či radil pri budovaní hvezdární. Stal sa tiež riaditeľom Národného inštitútu metrológie a geomagnetizmu, participoval aj na rôznych hviezdnych katalógoch a známe sú i jeho pozorovania Halleyho kométy.
Vďaka nemu máme v Hurbanove svetovo najväčší rad meteorologických pozorovaní a najdlhší rad pozorovaní magnetického poľa Zeme z jedného miesta,“ dodáva Vidovenec. Konkoly-Thege okrem maďarčiny ovládal aj angličtinu, francúzštinu, taliančinu či nemčinu, ale i slovenčinu. Hoci zomrel v Budapešti na zlyhanie srdca, pochovaný je v hrobke v Hurbanove.