To, čo chce skryť pred ľuďmi, však odhalili odborníci na neverbálnu komunikáciu - Nora Lauková a Dušan Straňák.
Očný kontakt
Lauková: Je veľmi prenikavý a výrazný. Jeho dĺžka je neprimerane dlhá, maskuje ním emočné prežívanie, neistotu a skutočne zamýšľané úmysly.
Zmiernil sa
Lauková: Jednoznačne oproti minulosti zmenil rétoriku, menej extrémne sa vymedzuje, viac aktívne počúva, parafrázuje a vecne, stručne a jasne argumentuje hlasom ľudí. V neverbalite sa snaží ustáť gestikuláciu a mimické prejavy, čo mu ide veľmi dobre. Vždy je vo vystretej pozícii, emócie prekrýva dýchaním, dokáže sa koncentrovať prirodzene na akýkoľvek konflikt bez emočného prejavu.
Nezaprie v sebe učiteľa
Lauková: Má silný vplyv na ľudí cez rozhodnosť, schopnosť strhnúť ich cez emócie, nadchnúť ich pre vlastnú spravodlivosť a podporiť ich potreby, pritom vyvolávať rešpekt a poslušnosť. Nemôžeme zabudnúť, že je to bývalý učiteľ, ktorý vie veľmi dobre aktívne počúvať, pýtať sa a analyzovať.
Poslušní okolo neho
Lauková: To, akými ľuďmi sa obklopuje, vyjadruje, že okolo seba potrebuje submisívnych ľudí, ktorí ho budú nasledovať, budú vykonávateľmi toho, čo očakáva, budú ho chváliť a nebudú v odpore.
Nízke sebavedomie
Lauková: Vo vnútri skrýva nízke sebavedomie. Hovorí o tom chýbajúci tzv. Amorov oblúk ukrytý pod fúzmi, ktorý prezrádza neústupčivosť, veľmi nízku citovú otvorenosť voči ostatným. Má schopnosť ovplyvňovať iných cez emócie, pričom si ľudí emočne veľmi nepripúšťa.
Skrýva výbušnosť
Lauková: Jeho slabou stránkou je podľa fyziognómie a reči tela uzavretý negatívny temperament. Je náročný na seba aj na iných, ťažšie spracováva osobnú kritiku, občas nemanažuje konflikty, je nevyspytateľný, prehru nevníma ako možnosť riešenia. Pri vysokom emočnom tlaku je netrpezlivý, može vydávať príkazy, pritom ich obťažne prijíma od iných.
Rozhodnosť
Lauková: Z pohľadu neverbality je to osobnosť, ktorá zakrýva skutočne prežité a prežívané emócie. Jeho silnými stránkami, ktorými sa prezentuje na verejnosti, sú priamosť, otvorenosť, rozhodnosť, energickosť, jednoznačnosť, cieľavedomosť, systematickosť a organizovanosť.
Dobre nacvičené
Straňák: Myslím si, že veľa jeho reakcií a prejavov je veľmi starostlivo pripravených a nacvičených, lebo prirodzené spontánne reakcie sú zväčša rýchlejšie. Badať však viditeľné zlepšenie v jeho rétorike, ako aj v neverbálnej komunikácii.
Silné slová
Straňák: Používa slovné spojenia, ktoré fungujú - napríklad nikdy nepovie Róm, ale vždy len Cigán. Rád používa silné slová ako - konkrétne, maximálne, naši praotcovia, aby americké čižmy nedupali po slovenskej zemi...
Robí sa vzácny
Straňák: Dáva si značne záležať na príchodoch a odchodoch. Má rád teatrálne príchody veľkým autom, vždy počká, kým sa nezapnú kamery, vystupuje z auta a upravuje sa, stále chvíľku mešká, čo zvyšuje jeho dôležitosť.
Arogancia
Straňák: Mimiku nemá veľmi výraznú, ale občas je v nej badateľný úškrn, prípadne mierny záklon tela, čo môže pôsobiť ako prejav arogancie na spôsob „myslím si o tom svoje“ alebo „toto je môj názor, čo s tým urobíte?“.
Vyhýbavé odpovede
Straňák: Na konkrétnu otázku vždy odpovie frázou a pokračuje svojou agendou, preto pôsobí dôveryhodne.
Narcizmus
Straňák: Na televízne kamery kladie dôraz. Keď sa vypnú, zo svojej roly čiastočne vystúpi. Je tam kus exhibicionizmu, až narcizmu, čo je u politikov veľmi časté.
Sila
Straňák: Prevláda uňho snaha ukázať silu a dominanciu. Chce ukázať, že je fyzicky fit, čo má mnoho Slovákov rado. Celkovo je jeho vystupovanie ochranárske a pôsobí, že je ochotný sa za svojich stúpencov „pobiť“, čo môže imponovať našej limbickej časti mozgu, ktorá sa rozhoduje veľmi pudovo.
Presvedčivý postoj
Straňák: Je preňho typický otvorený postoj - stáť naširoko, prípadne sa opierať oboma rukami o stôl. Jeho gestá pôsobia ako sčasti nacvičené, dodáva mu to však presvedčivosť.