Katolícka cirkev dosiaľ jednoznačne neodsúdila toto obdobie našich dejín, keď sa štát priamo podieľal na vyvražďovaní vlastných občanov. Niektorí vysokí predstavitelia katolíckej cirkvi v minulosti dokonca obhajovali vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa. Aj dnes, keď v parlamente máme Kotlebovu stranu, ktorá popiera zločiny fašizmu, ju predstavitelia katolíckej cirkvi nedokážu jednoznačne odsúdiť, ba niektorí kňazi sa k tejto strane otvorene hlásia.
„Dňa 14. marca si Slovensko pripomína jeden z najtragickejších okamihov svojej histórie – vznik fašistického Slovenského štátu, ktorý bol plne kontrolovaný hitlerovským Nemeckom. Časť obyvateliek a obyvateľov bola zbavená ľudskej dôstojnosti a všetkých práv, okradnutá o majetok a fyzicky zlikvidovaná,“ takto sa začína list, ktorý už podpísali desiatky osobností spoločenského života na Slovensku.
V čase, keď do parlamentu zasadne Kotlebova strana, ktorá popiera zločiny fašizmu, autori listu upozorňujú na to, že „nie je preto dôvod pochybovať, že ak by sa priaznivci tejto ideovej ,tradície‘ dostali k moci, nastolili by neľudské životné podmienky znova“. Najväčšia slovenská cirkev dosiaľ nevydala zrozumiteľné stanovisko k Slovenskému štátu, nereaguje ani na to, že niekoľko kňazov otvorene pred voľbami podporilo Mariana Kotlebu. Konferencia biskupov Slovenska sa obmedzuje na to, že v minulosti viac ráz vyjadrila hlbokú ľútosť nad obe- ťami holokaustu.
„Postoj katolíckej cirkvi k Slovenskému štátu komplikuje to, že na jeho čele stál katolícky kňaz,“ tvrdí cirkevný analytik Imrich Gazda. V koncentračných táboroch zahynulo aj množstvo katolíkov. „Som presvedčený, že aj dnes je katolícka cirkev povinná odsúdiť akékoľvek formy neznášanlivosti a antisemitizmu, ktoré nie sú zlučiteľné s katolíckou morálkou,“ dodáva Gazda. Konferencia biskupov odmieta, že je spoluzodpovedná za úspech Ľudovej strany Naše Slovensko.
Evanjelici ho odsudzujú
Ján Bunčák, evanjelický kňaz
So slovenským štátom sú späté niektoré osobnosti z radov rímskokatolíckych kňazov a kňaz je najlepší priateľ Ježiša Krista. V rímskokatolíckej cirkvi je isté napätie medzi ich vlastným učením a realitou. My evanjelici augsburského vyznania sme sa nikdy so slovenským štátom nezžili.
Nechcú priznať svoj diel viny
Oľga Gyárfášová, sociologička
Katolícka cirkev nemôže, nevie, nechce zaujať jasné stanovisko, lebo by musela priznať svoje diel viny a zodpovednosti na zločinoch, ktoré tento režim spáchal. Obete nemôžu existovať bez vinníkov. Ide predovšetkým o prezidenta - katolíckeho kňaza Jozefa Tisu, ktorý bol odsúdený ako vojnový zločinec, ale aj mnohí ďalší kňazi a cirkevní hodnostári tvorili politickú špičku tohto štátu. Pre cirkev je takéto priznanie tabu, svojím postojom však do veľkej miery ovplyvňuje historické vedomie celej spoločnosti.