AfD, ktorá získala vo všetkých troch spolkových hraniciach viac ako desať percent hlasov a v Sasku-Anhaltsku sa stala dokonca druhou najsilnejšou politickou silou, by podľa Petryovej zástupcu Alexandra Gaulanda chcela "popohnať pred sebou iné strany. Voliči povedali, ako vyplýva z jeho slov, nie doterajšej utečeneckej politike. Generálny tajomník CDU Peter Tauber to však vidí a nedomnieva sa, že by CDU mala po týchto voľbách meniť kurz v migračnej politike.
Naopak, liberáli z FDP ústami svojho predsedu Christiana Lindnera deklarovali, že sa pripájajú k hlasom volajúcim po zmene doterajšieho kurzu v spomínanej oblasti. Nemecko sa podľa jeho slov síce nesmie izolovať, avšak nemôže sledovať "ani opačný model - bezhraničnú pripravenosť prijímať a chaos, ten spolková vláda narobila v Európe".
SPD, ako formuloval predseda strany Sigmar Gabriel, ktorý je vicekancelárom spolkovej vlády, sa domnieva, že voliči v spolkových krajinách na juhu Nemecka volili na isto, z čoho v Bádensku-Württembersku profitovali Zelení a v Porýní-Falcku jeho strana. Ani on však, podobne ako iní nemeckí činitelia, netajil znepokojenie z výsledkov AfD. Informácie priniesli tamojšie elektronické médiá.
Podľa prvého komentáru mienkotvorného denníka Süddeutsche Zeitung prejde táto volebná nedeľa do histórie spolkovej republiky. Bola a je totiž pohľadom na budúcnosť nemeckej demokracie. Ukazuje, ako pokračuje fragmentácia straníckej scény a upozorňuje na nebezpečenstvá, ktoré hrozia demokracii. Nesú skratku AfD, Východ hnedne. Volebná nedeľa však ukazuje aj, ako s týmito nebezpečenstvami naložiť, píše periodikum a upozorňuje na prístup jedného z dnešných víťazov, predstaviteľa Zelených Winfrieda Kretschmanna, úradujúceho premiéra v Bádensku-Württembersku, kde sa Zelení stali vôbec po prvý raz najsilnejšou politickou silou.
Bulvárny denník Bild v internetovom vydaní dal volebnému spravodajstvu titulky ako "Horrorový deň pre Merkelovú a Gabriela" alebo "Zlý sen pre Nemecko sa stal skutočnosťou".