Napísala to agentúra DPA s odvolaním sa na údaje brazílskej polície. Kritici Rousseffovej chcú, aby odstúpila kvôli politickej kríze, ktorú prehĺbil rozsiahly korupčný škandál. Brazília navyše čelí najhoršej ekonomickej recesii za 25 rokov. Prezidentka už skôr uviedla, že sa obáva stretov medzi svojimi priaznivcami a odporcami. Demonštrácie ale zatiaľ prebiehajú v pokoji, o žiadnych závažnejších incidentoch médiá neinformujú.
Rozsiahla účasť na dnešných protestných akciách by podľa pozorovateľov mohla Rousseffovú, bojujúcu o politické prežitie, oslabiť. Naopak nízka účasť by jej mohla poskytnúť argument, že väčšina národa si jej odchod nepraje. Podľa údajov poskytnutých políciou v popoludňajších hodinách (večer SEČ) prišlo v 160 mestách demonštrovať prinajmenšom 960 000 ľudí. V hlavnom meste Brazílii sa napríklad zišlo okolo 100 000 odporcov prezidentky. Z Ria de Janeiro hlásia organizátori účasť až 200 000 Brazílčanov. Rozsahom najväčšia akcia by ale mala byť v Sao Paulo, kde však presný údaj zatiaľ nie je k dispozícii, napísala DPA.
Prezidentka čelí ústavnej žalobe, teda procesu takzvaného impeachmentu, vyvolanej opozíciou kvôli tomu, že údajne na svoju kampaň použila nelegálne peniaze z úplatkov od spoločnosti Petrobras. Organizátori protestov, zvolávaných predovšetkým cez sociálne siete, však zdôraznili, že dnešné demonštrácie nie sú spojené so žiadnou politickou stranou.
Organizátori už vopred dali najavo, že v nedeľu očakávajú veľkú účasť. Odhadli to na základe predchádzajúcich demonštrácií. "Ľudia trpia. Ceny každý mesiac stúpajú," povedal agentúre AP jeden z demonštrantov, ktorí mierili do ulíc Ria de Janiero. "Keby bola Brazília súkromná spoločnosť, mala by Dilma (Rousseffová) už dávno padáka," dodal.