Výsledkom sú únava a chronické ťažkosti. Vedci zo Španielska ale teraz zistili, že chrápanie je veľmi nebezpečné u osôb, ktoré majú v tele rakovinu. Kyslíková deprivácia totiž podporuje rast a šírenie rakovinových buniek.
Pri chrápaní a bezdychových intervaloch zvaných apnoe totiž dochádza k nedostatočnému zásobeniu krvi kyslíkom (hypoxii). Mozog potom na hypoxiu reaguje produkciou určitých bielkovín, ktoré podporujú rast a šírenie rakovinových buniek. Chrápanie a apnoe zdvojnásobujú riziko mŕtvice a zvyšujú tiež riziko zlyhania srdca o osemdesiat percent.
"Hypoxia podporuje tvorbu nových krvných ciev vo vnútri nádoru, takže ten má viac živín a kyslíka. Táto štúdia naznačuje, prečo poruchy spôsobujúce nedostatočné zásobenie tkanív kyslíkom, ako spánková apnoe, môžu podporovať rast rakoviny, "uviedol autor výskumu doktor Antoni Vilaseca z Barcelony. "Táto štúdia jasne dokazuje, prečo zvýšené zásobenie kyslíkom tým, že človek prestane fajčiť a začne pravidelne športovať, zlepšuje liečbu rakoviny," dodal profesor Arnulf Stenzl z tubingenskej univerzity.