Po tom, ako týždeň po voľbách mlčali, k stanovisku ich donútili činy a slová prívržencov Mariána Kotlebu, ktorý sa so svojou extrémistickou stranou prebojoval do Národnej rady. Zarážajúce však je, že samotným biskupom podrážajú nohy vlastní kňazi, ktorí sa k podpore fašistov otvorene hlásia. Predseda Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský s Igorom Rintelom zo Zväzu židovských náboženských obcí sa vo vyhlásení opierajú o slová pápeža Pia XI., ktorý v tridsiatych rokoch varoval Nemcov pred hrozbou nacistických riešení Adolfa Hitlera.
„Kritika rasizmu vtedajšieho režimu bola prorocká: existujúce predsudky sa rozhoreli do nenávisti - a nenávisť spôsobila katastrofu,“ pripomínajú biskupi. Priamo apelujú na obrátenie správania kotlebovcov v parlamente. Problematickým však je postoj niektorých kňazov, ktorí fašistom doslova kryjú chrbát. Medzi nimi je aj trnavský dekan Ján Košiar, ku ktorému chodí na omše sám Kotleba. Košiar sa podpísal na výzvu na podporu fašistickej strany pred parlamentnými voľbami.
Ďalší kňaz, ktorý pôsobí v Dlhej nad Parnou pri Trnave Ignác Juruš Novému Času na otázku, prečo sa zastáva Kotlebu, len odvrkol: „Vy máte iný názor? Tak si ho nechajte, nemám sa s vami o čom rozprávať,“ povedal. Aby toho nebolo málo, v pondelok spolu s troma poslancami Ľudovej strany - Naše Slovensko sa k hrobu Jozefa Tisa pridal aj ďalší duchovný z bratislavskej Trnávky - Vojtech Zeman.
Podľa neho „na Slovensku nebolo 70-tisíc obetí holokaustu, ako hovoria historické pramene“. Napriek tvrdému protifašistickému vyhláseniu KBS tvrdí, že nemá kompetenciu na riešenie týchto duchovných. „Jednotliví kňazi sú zodpovední každý pred svojím biskupom, prípadne rehoľným predstaveným. Spôsoby riešenia tejto záležitosti biskupi neplánujú zverejňovať v médiách,“ dozvedeli sme sa z KBS.
5 najväčších výčitiek kňazov
1. rasová ideológia je neprijateľná pre kresťanov - „Len povrchné mysle môžu podľahnúť bludu a horliť za národného Boha, za národné náboženstvo, nerozumne sa pokúšať vtesnať Boha, stvoriteľa celého sveta, do hraníc jedného národa, uväzniť ho do krvného priestoru jedinej rasy.“
2. opakovanie chýb z minulosti - strach ľudí kvôli príslušnosti k menšinám sa rozhorí do nenávisti - „Kritika rasizmu režimu v tridsiatych rokoch minulého storočia bola prorocká: existujúce predsudky sa rozhoreli do nenávisti, ktorá spôsobila katastrofu.“
3. spomienka na desaťtisíce Židov vyvezených z krajiny - „Ani predstavitelia Slovenska, ktorí boli skalopevne presvedčení, že konajú za Boha a za národ, sa vtedy nevyhli spoluúčasti na veľkom nešťastí.“
4. dúfajú v obrátenie tých, ktorí sadajú do parlamentných lavíc - „Hovoria jedným dychom o Bohu a národe, ale zároveň neváhajú útočiť na ľudí len z dôvodu inej farby ich pokožky či odlišného náboženského presvedčenia.“
5. stop radikálnym riešeniam - „Roztrpčenie nad problémami nesmie vydláždiť cestu radikálnym riešeniam, ktorým chýba potrebné rozlišovanie. Usilujme sa viac o zachovávanie spravodlivosti, prejavujme väčšiu vzájomnú úctu a prekonávajme sebectvo hľadaním spoločného dobra.“
Gazda: S Kotlebom súhlasia jednotlivci
Cirkevný analytik Imrich Gazda tvrdí, že aj cirkevní predstavitelia pocítili nástup extrémizmu v slovenskej spoločnosti. „Katolícka cirkev na Slovensku aj v minulosti vydala viaceré stanoviská, v ktorých odsúdili akúkoľvek neznášanlivosť. Toto je však najjasnejšie a najpriamejšie zo všetkých. Kňazi, ktorí vyjadrujú sympatie Kotlebovi, sú len jednotlivci. Určite to nie je prevládajúci názor medzi slovenskými kňazmi. Práve naopak, keď som sa rozprával s niektorými kňazmi, tak veľmi kriticky reagovali na to, aký postoj zaujali tí traja spomínaní kňazi pred voľbami,“ dodal odborník.