Vyplýva to z prieskumov, ktoré si dáva robiť Európska únia a ich výsledky má k dispozícii český denník Právo. Potvrdzujú to aj osobne niektorí cudzinci, napísal v stredu spravodajský portál Novinky.cz.
Realitný maklér Mario (25) zo španielskej Barcelony povedal denníku, že v jeho krajine majú stále vysokú nezamestnanosť a prestáva tam byť bezpečná situácia. Poukázal na to, že Španielsko má svojich radikálov a časť krajiny sa snaží o samostatnosť. Okrem toho spomenul aj nevypočítateľných islamistov, ktorí v Španielsku roky študujú a vyvolávajú dojem, že sa integrovali, ale zrazu len "rozsievajú smrť, kde ich napadne". Mario si našiel českú priateľku, keď prišla do Španielska na výmenný pobyt, a rozhodli sa pre život v Prahe. "Stretáva sa tam bez veľkých ťažkostí mnoho kultúr," dodal na vysvetlenie.
Tak ako on uvažujú tisíce ďalších mladých ľudí zo západnej Európy, približujú Novinky.cz. Od roku 2004 sa počet cudzincov v Česku z krajín EÚ zvýšil 2,3-krát na súčasných 184 000, ukazujú údaje Českého štatistického úradu. Do ČR sa chystajú ďalší Európania zo všetkých kútov únie, a to vo veku 18-24 rokov, uvádza sa v Európskom reporte spoločnosti Intrum Justitia.
O vysťahovanie do inej krajiny má záujem napríklad vyše tretina mladých Talianov, 13 percent Švédov, 60 percent Maďarov či 41 percent Poliakov. V Európe je približne päť miliónov mladých nezamestnaných. Tí sa aj pre obavy z islamskej migrácie chcú dať do pohybu, keďže sú zvyknutí na Európu bez hraníc - chcú sa usadiť na pokojnejšom mieste. Motiváciou na odchod z hlavných európskych centier biznisu sú útoky ako tie v Paríži, sexuálne obťažovanie, krádeže a napadnutia v bazénoch v Nemecku, ale aj nové hrozby na večerných uliciach švédskych miest.