Nespavosť (insomnia) je najbežnejšia spánková porucha. Prejavuje sa obťažnosťou navodiť spánok, poruchami kontinuity spánku alebo zriedkavejšie aj ako neschopnosťou plnohodnotného spánku. Nespavosťou trpí 30 až 60% populácie. Rizikovými faktormi sú ženské pohlavie, vyšší vek, psychické a iné zdravotné ochorenia. Najčastejšou príčinou krátkodobej nespavosti (menej ako 1 mesiac) je akútny stres. Osobné, či partnerské problémy, skúškové obdobie, zmena zamestnania a pod. môžu byť príčinou krátkodobej nespavosti. Platí, že ak vymizne stresor, odznie aj nespavosť.1
Je možné sa stresu v dnešnej dobe vyhnúť alebo naučiť sa spracovať ho tak, aby nám neškodil? MUDr. Marián Koranda z Prahy uvádza, že základom by malo byť naučiť sa „svoj“ stresor pomenovať. Ľahšie sa nám bojuje proti nepriateľovi, ktorého poznáme. Stresorom môže byť kolega v práci, nevyhovujúca pracovná doba, partner, s ktorým žijeme zo zotrvačnosti atď. Najčastejšie je to však naša neschopnosť určiť si priority, čo je nutné urobiť hneď a čo je možné odložiť na neskôr. V súčasnosti máme veľmi veľa dôvodov, aby sme sa cítili ohrození stresom. Podľa MUDr. Korandu neexistuje človek, ktorý by bol schopný dlhodobo udržať svoju existenciu pod dlhodobo pôsobiacim silným, neprerušovaným stresom. Ak má človek neustále pocit, že je zavalený problémami, unavený a vyčerpaný, zažíva stavy beznádeje, mal by vyhľadať pomoc.2
Príznaky stresu sú rôzne, či už fyzické - búšenie srdca, zvýšená potivosť, bolesť hlavy- emocionálne - zmeny nálad, zvýšená podráždenosť, vyčerpanie - alebo behaviorálne -problémy so zaspávaním, dlhé nočné bdenie.3 Ak niektoré z nich pociťujete aj vy, mali by ste so stresom začať bojovať.
Bojovať s ním môžete správnou životosprávou, pohybom, ale aj tým, že si uvedomíte jeho vplyv a nenecháte sa zahnať do kúta. Viaceré liečivé rastliny účinkujú upokojujúco a dokážu vám pomôcť v boji so stresom. V dnešnej uponáhľanej dobe si však človek málokedy nájde čas na prípravu rôznych čajov a kúr. Po ťažkom pracovnom dni sa nám nechce ísť si zabehať alebo zaplávať. Odpoveďou pre zaneprázdnených ľudí je rastlinný liek PERSEN® alebo PERSEN® forte. Kombinuje v sebe silu troch liečivých bylín, ktoré pomáhajú v boji s podráždenosťou, nespavosťou či pri zvýšenej psychickej záťaži.4, 5 Persen, spolu so zdravým životným štýlom, okolo vás vytvorí bariéru, cez ktorú sa stres len tak ľahko nedostane.
Názov lieku: Persenâ, Persenâ forte. Zloženie: Persenâ: Každá obalená tableta obsahuje
35 mg suchého vodno-alkoholového extraktu z koreňa valeriány lekárskej (4 – 7 : 1), 17,5 mg suchého extraktu z listu medovky lekárskej (3 – 6 : 1), 17,5 mg suchého extraktu z listu mäty piepornej (3 – 6 : 1).
Persenâ forte: Každá kapsula obsahuje 87,5 mg suchého vodno-alkoholového extraktu z koreňa valeriány lekárskej (4 – 7 : 1), 17,5 mg suchého extraktu z listu medovky lekárskej (3 – 6 : 1), 17,5 mg suchého extraktu z listu mäty piepornej (3 – 6 : 1). Terapeutické indikácie: Rastlinný liek, ktorý sa odporúča na zmiernenie ľahkých prechodných foriem nervového napätia (ako denné sedatívum pri psychickej záťaži, nepokoji, podráždenosti) a/alebo dočasných ťažkostiach so zaspávaním.
Dávkovanie a spôsob podávania: Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov: Pri psychickej záťaži, nepokoji alebo podráždenosti sa odporúča užívať 3 – 4 tablety Persenu 3-krát denne alebo 2 kapsuly Persenu forte 2-krát denne. Pri nespavosti sa odporúča užiť 3 – 4 tablety Persenu alebo 2 kapsuly Persenu forte jednu hodinu pred spaním. Dátum revízie textu: január 2016.
Informácia je určená pre laickú verejnosť. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Pred začatím užívania lieku si pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu pre používateľov. O používaní lieku a prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Zastúpenie držiteľa v SR: Sandoz d.d. – organizačná zložka, Galvaniho 15/C, 821 04 Bratislava
Zdroje:
- RNDr. M. Fulmeková, CSc. Lekárenská starostlivosť o pacientov s nespavosťou. Praktické lekárenstvo. 2015;5(3-4):80–86.
- MUDr. Marian Koranda. Rozhovor o psychosomatickej medicíne, o príčinách psychosomatických porúch a možnostiach ich liečby. www.deprese.com
- Mariana Račková, PhD. NÁROČNÉ ŽIVOTNÉ SITUÁCIE. STRES A JEHO VPLYV NA OSOBNÝ VÝKON A ZDRAVIE. 2009. Univerzita tretieho veku.
- Písomná informácia pre používateľa lieku PERSEN® a PERSEN® forte, január 2016
- Súhrn charakteristických vlastností lieku PERSEN® a PERSEN® forte, január 2016