Odmietajú stanovisko firmy, podľa ktorého tento krok s nimi prerokovali. Okolnosti zašli tak ďaleko, že už poslali list i premiérovi a tvrdia, že bolo porušené memorandum podpísané s vládou SR v roku 2013. Závažnosť situácie podčiarkuje aj vyjadrenie odborárskeho predáka, ktorý vôbec prvýkrát priznal, že nevylučuje, že by mohla byť košická pobočka na predaj.
Železiarne už dlhšie prežívajú turbulentné obdobie. Najnovšie odborárov zaskočila správa o prepúštaní až 29 zamestnancov. Medzi ľuďmi, ktorí by mali už čoskoro opustiť rady U. S. Steelu, sú vysokopostavení pracovníci ako viceprezident Vladimír Jacko, senior konzultant Anton Jura, ale aj deväť ľudí z právneho oddelenia. „Len pred dvomi týždňami bol ukončený proces predčasného odchodu do dôchodku, pričom z fabriky odchádza 85 osôb. Teraz sme sa dozvedeli o prepustení ďalších 29 ľudí. Ak by to bolo o jedného viac, už by išlo o hromadné prepúšťanie. Podľa nás bolo porušené memorandum,“ tvrdí šéf odborov Mikuláš Hintoš.
Nedôvera v prezidenta
Podľa slov hlavy odborárov je momentálne ťažké povedať, či bude spoločnosť v trende pokračovať aj v ďalších mesiacoch. Ak by k tomu došlo, potvrdila by sa informácia z decembra 2015, keď sa šuškalo o prepúšťaní až 1 500 zamestnancov. „V rokoch 2009 až 2011 bola situácia vo fabrike horšia a takéto kroky sa nediali. Za rok 2015 je prevádzkový zisk firmy 81 miliónov dolárov. Posledné dva mesiace síce sme v červených číslach, ale priestor na šetrenie je stále aj inde,“ vraví šéf odborov, ktorý sa vôbec prvýkrát vyjadril k možnému predaju fabriky. „Doteraz mi tvrdili, že nie je na predaj. No mení sa to tým, čo urobil prezident teraz, že nemáme dôveryhodné informácie. Nedodržiava to, na čom sme sa dohodli! Nevylučujem, že by to mohol byť krok k očisťovaniu firmy a príprave na predaj,“ dodal Hintoš.
Zvažujú protesty
Odborári nevylučujú ani protesty, zatiaľ však čakajú na reakciu vedenia. Do Košíc má priletieť aj prezident korporácie United States Steel Mario Longhi, s ktorým sa chcú stretnúť. Na udalosti zareagovala aj samotná spoločnosť U. S. Steel Košice. „V posledných šiestich mesiacoch pozorujeme masívny vzostup importovaných produktov za extrémne nízke dumpingové ceny. Manažment podniká kroky súvisiace s problematickou situáciou. Súčasťou tohto procesu je tiež vytvorenie efektívnejšej organizačnej štruktúry v oblasti manažmentu a administratívy,“ vyjadril sa k situácii hovorca fabriky Ján Bača. Kam smeruje spoločnosť svojím konaním, je zatiaľ otázne. Podľa informácií portálu aktuality.sk by však už od júla mala oceliarne prebrať spoločnosť Moravia Steel, ktorá patrí jednému z najbohatších Slovákov Tomášovi Chrenekovi.
Platí aj Memorandum
Hutnícka spoločnosť podpísala v roku 2013 Memorandum o porozumení s vládou SR. V ňom je aj zmienka o zamestnanosti. Na základe dokumentu sa U. S. Steel Košice a dcérske spoločnosti zaviazali do 31. decembra 2017 zdržať sa hromadného prepúšťania. Výnimkou môže byť jedine závažné spomalenie ekonomiky či podstatné nepriaznivé zmeny.