Kým v Maďarsku ho slušne financujú, na Slovensku majú peniaze len na vydávanie brožúr. Úplne absentujú napríklad parkoviská či ubytovacie zariadenia. Ministerstvo životného prostredia projekt na rozvoj unikátneho geoparku niekoľkokrát zamietlo.
Geopark, rozprestierajúci sa na slovenskom a maďarskom území, vznikol v roku 2008 a jeho zakladateľmi boli mesto Fiľakovo a mikroregión Obručná. Je unikátny, pretože nikde inde na svete sa nerozprestiera na území dvoch susediacich krajín, ktoré sú tak odlišné kultúrou a jazykom, ako je to v prípade geoparku Novohrad - Nógrád.
„Na tomto jedinečnom území sa nachádza 77 geologických a 75 kultúrnych lokalít, ale aj 100 dedín. Súčasťou geoparku okrem hradov, zámkov či zrúcanín sú aj vulkanické útvary, pozostatky mora spred 23 miliónov rokov či bazalt s andezitom,“ uviedla Erika Anderková, predsedníčka združenia, ktoré manažuje geopark.
Na slovenskej časti územia sa podľa manažérky geoparku Eriky Anderkovej nachádza viac zaujímavostí a prírodných úkazov, ako je to u našich susedov. Napriek prírodnej jedinečnosti však štát geopark doteraz nepodporil. „V Maďarsku je to inak, len v okolí Salgótarjánu sa vďaka štedrej podpore podarilo vybudovať tri centrá návštevnosti. U nás nie je žiadne,“ objasňuje primátor Fiľakova Attila Agócs.
Na slovenskej strane geoparku majú financie len na brožúrky alebo konferencie. Nedostatok peňazí badať hlavne v cestovnom ruchu, ktorý je na maďarskej strane oveľa rozvinutejší ako u nás. Ako zdôraznila Anderková, napriek tomu, že pravidelne posielajú projekty na ministerstvá a žiadajú štátne dotácie, doteraz ich nikto nepodporil.
Čo ešte zaostáva
- ubytovacie zariadenia
- centrá návštevnosti
- požičovne bicyklov
- sprievodcovia
- finančná podpora štátu
Unikátne miesto
Geopark vznikol v roku 2008 a jeho zakladateľmi boli mesto Fiľakovo a mikroregión Obručná. Je unikátny, pretože nikde inde na svete sa nerozprestiera podobný areál na území dvoch susediacich krajín, ktoré sú také odlišné kultúrou a jazykom. „Na tomto jedinečnom území sa nachádza 77 geologických a 75 kultúrnych lokalít, ale aj 100 dedín. Súčasťou geoparku okrem hradov, zámkov či zrúcanín sú aj vulkanické útvary, pozostatky mora spred 23 miliónov rokov či bazalt s andezitom,“ uviedla Erika Anderková, predsedníčka združenia, ktoré manažuje geopark.