Ich mozog je totiž zložitejšie prepojený a jeho revitalizácia každú noc tak vyžaduje dlhší čas. Je to ako s počítačom, čím zložitejšie je prepojený, tým jeho údržba a obnova trvá dlhšie. Ženy podľa vedcov potrebujú v priemere o dvadsať minút dlhší spánok v porovnaní s mužmi.
"Jednou z hlavných funkcií spánku je umožniť mozgu zotaviť sa a opraviť sám. Počas hlbokej fázy spánku sa kôra - časť mozgu zodpovedná za pamäť, myslenie a jazyk - odpojí od vnímania a ide do opravného režimu," vysvetlil profesor Jim Horne v rozhovore pre denník The Mail.
Akademik z Loughborough University skúmal mozog dvoch stoviek mužov a žien a všímal si, za ako dlho sa zotaví. Vo svojej štúdii zistil, že množstvo spánku záviselo od zložitosti a intenzity fungovania mozgu počas dňa. "Čím viac mozgu počas dňa používate, tým väčšia časť sa musí zotavovať v noci, v konečnom dôsledku teda vyžadujete o to viac spánku. Ženy majú tendenciu robiť viac vecí naraz, sú veľmi pružné, používajú viac mozgu než muži. Preto tiež potrebujú dlhší spánok," vysvetľuje profesor Horne.
Avšak tento neurológ zdôrazňuje tiež to, že rozdiel nie je len medzi pohlaviami, ale aj medzi jedincami. Niektorí ľudia pracujú mozgom oveľa viac než iní, takže niektorí muži vyžadujú dlhší spánok ako iní muži, ale aj tiež dlhší ako niektoré ženy, pretože napríklad používajú viac mozgu než ony. Dlhší spánok potrebujú zvlášť jedinci nútení k zásadnému rozhodovanu počas dňa a k postrannému premýšľaniu.