Tento stav by mal pokračovať aj v pondelok, pretože štátny podnik Letové prevádzkové služby (LPS) nemá dosť náhradných pracovníkov namiesto štrajkujúcich. Pôvodne mal byť v pondelok o 6:00 obnovený obmedzený režim letovej prevádzky - 20 preletov nad Slovenskom za hodinu.
Letecké spoločnosti budú naďalej odkázané na vzdušný priestor susedných štátov. "Vôbec nepracujeme. Pravidelné prílety a odlety na slovenských letiskách zabezpečujú iba dispečeri, ktorí sa nepridali k nášmu štrajku. Na letiskách v Košiciach a v Bratislave sa síce nepridalo, ale podporilo štrajk 13 a 12 dispečerov," informoval agentúru SITA hovorca štrajkového výboru a Združenia riadiacich letovej prevádzky Pavel Bugár. Do štrajku sa podľa neho zapojilo najmenej 80 zo 120 letových dispečerov, pracujúcich v LPS.
Situácia sa od začiatku neobmedzeného štrajku vo štvrtok o 17:00 prakticky nezmenila. Dispečeri naďalej trvajú na splnení oboch hlavných požiadaviek, týkajúcich sa zlepšenia bezpečnosti letovej prevádzky a odvolania riaditeľa LPS Romana Bíra.
"Odmietame obvinenia, že štrajkom chceme zvýšiť naše platy. Ide nám iba o bezpečnosť letovej prevádzky. Zaráža nás, že situácia sa nerieši," povedal Bugár v reakcii na vyhlásenia zástupcov ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií. Rokovania medzi LPS, MDPT a štrajkujúcimi dispečermi, prerušené vo štvrtok večer po začatí štrajku, by mali obnoviť najskôr v pondelok. Mal by na ne prísť aj minister Ľubomír Vážny. "Zatiaľ nám nikto nič nepovedal. Dozvedeli sme sa o tom iba neoficiálne", dodal Bugár s tým, že stále sú pripravení rokovať.
Popri meškaní osobnej leteckej dopravy štrajk dispečerov spôsobuje LPS stratu na poplatkoch za presmerované prelety v sume okolo 2 milióny korún denne.
Vzdušný priestor nad Slovenskom zostáva uzavretý
BRATISLAVA - Vzdušný priestor nad Slovenskom zostáva uzavretý. Letoví dispečeri pokračujú štvrtý deň v neobmedzenom štrajku.