Rozhodne neplánuje ostať doma na materskej, ale do mesiaca po pôrode chce sadnúť do podpredsedníckej lavice opäť, a to spoločne s novorodeniatkom. Vyzerá to, že si jej poslaneckí kolegovia budú musieť zvyknúť na detský plač aj kojenie v parlamente. Stane sa tak priekopníčkou. Dieťa prítomné na rokovaniach bolo doteraz niečo nemysliteľné. Ako zvládne dôležitý post aj materské povinnosti? A čo na to jej kolegovia?
Lucia Nicholsonová je mamou dvoch detí, takmer dospelého Dominika (16) a mladšej Lilly (8). Dve bezproblémové tehotenstvá ju presvedčili, že ani tretie nebude iné. Pred rokom ju však zasiahla tvrdá rana a o dieťatko prišla. „Určite to bolo vplyvom stresu, lebo lekári nič iné nenašli, vtedy som mala veľmi chorého otca,“ myslí si budúca podpredsedníčka Národnej rady. Dnes má však opäť dôvod na radosť. Pod srdcom nosí bábätko a termín pôrodu lekári stanovili na koniec augusta až začiatok septembra.
„Samozrejme sa bojím, minulý rok ma bolestivo zaskočil. Ale cítim sa veľmi dobre, aj všetky testy vychádzajú veľmi dobre,“ opisuje opatrne. Tehotná Nicholsonová, ktorá je v 16. týždni, však rozhodne neplánuje sedieť doma, ale chce vziať ponúkanú stoličku podpredsedníčky Národnej rady. „Podpredsedníctvo zvládali všelijakí ľudia. Nie je to atómová fyzika. Zvládol to Ján Ľupták, Augustín Marián Húska, zvládala to pani Renáta Zmajkovičová, tak myslím, že to zvládne aj tehotná Nicholsonová. Tehotenstvo nie je hendikep,“ je presvedčená politička.
Pracovať chce do poslednej chvíle a rovnako rýchlo sa chce vrátiť do Národnej rady. „Pri synovi som bola doma asi mesiac. Dcéra bola perfektná. Mala asi dva týždne, keď som ju začala nosiť v šatke prakticky všade. Ani pri jednom som nemala žiadnu opatrovateľku. A ak sa bude dať, nechcem to zmeniť,“ hovorí o svojich plánoch. S novorodeniatkom v šatke teda plánuje chodiť aj do rokovacej sály, ale len dovtedy, kým nebude rásť a vnímať vnemy okolia. „Nebudem viesť Národnú radu každý deň. Vtedy môžem rokovanie sledovať zo svojej kancelárie aj s bábätkom a písať si poznámky, vystúpenia. A keby bol nejaký problém, mám partnera, ktorý pracuje z domu, a on tiež chce priložiť ruku k dielu,“ tvrdí.
Faktom však podľa nej je, že to všetko sú len plány a každé dieťa je iné aj niečo iné potrebuje, a tomu sa aj prispôsobí a vyvodí potrebné kroky. „Takže v parlamente budeme asi počuť detský plač a smiech. Po parlamente však už chodilo všeličo, takže dieťa môže byť iba príjemné spestrenie,“ dodala s úsmevom Nicholsonová, ktorá chce v parlamente dojčiť len v súkromí.
Erika Jurinová (44), OĽaNO:
- Držím Lucii Nicholsonovej palce! Nemyslím si však, že bude s maličkým priamo
v zasadačke. Inak budem rada, že má takúto ambíciu, a myslím, že jej v tom aj
rada pomôžem.
Miroslav Beblavý (39), nezaradený poslanec:
- Je to jej súkromné rozhodnutie. Pokiaľ bude zvládať zodpovedne vykonávať svoj poslanecký mandát, nás ostatných do toho v zásade nič nie je.
Jana Lašáková (63), Smer:
- Je to slobodné rozhodnutie pani podpredsednícky, ale podľa môjho názoru malé dieťa potrebuje cítiť blízkosť matky.
Gábor Gál (41), MOST-HÍD:
- Ja v tom žiadny problém nevidím, sám mám tri deti a rešpektujem
rozhodnutie opozície, koho navrhne na post podpredsedníčky parlamentu, lebo
sme demokrati.
Europoslankyňa vychovávala dcéru v práci
Talianska politička Licia Ronzulliová (40) zastupovala svoju krajinu v Európskom parlamente svojsky. Postoj k deťom na pracovisku demonštrovala už v septembri 2010, keď prvýkrát vzala svoju vtedy 44-dňovú dcérku Vittoriu na plenárne zhromaždenie. Nebola to ojedinelá návšteva, ale krásna slečna sa stala súčasťou parlamentu, dokonca so svojou mamou aj hlasovala.
Odvtedy sa už objavila celá séria snímok malej Vittorie a väčšina ľudí sa k nim vyjadruje pozitívne. Dievčine sa u maminy v práci zjavne páčilo. Vždy bola pokojná, potichu si kreslila či iba ležala a počúvala. Ronzulliová sa aj takto snažila bojovať za práva žien. Takto vyvolávala otázky o práci a rodičovstve. Takisto tým však chcela ľuďom pripomenúť, že existujú ženy, ktoré nemajú možnosť priviesť svoje deti do práce, takže je na mieste začať o tom seriózne premýšľať.