V pondelok sa počas spoločnej tlačovej konferencie s tamojším lídrom Raúlom Castrom dostal do polemiky ohľadne ľudských práv a demokracie. Obaja prezidenti však prisľúbili, že budú ďalej pracovať na zbližovaní svojich krajín. Obama uprostred svojej trojdňovej návštevy tohto komunistického ostrovného štátu odpovedal so svojím kubánskym náprotivkom na sériu novinárskych otázok. To je v Spojených štátoch bežná záležitosť, avšak na Kube, kde sú médiá pod prísnou kontrolou štátu, ide o nevídanú udalosť, informuje agentúra AP.
Kubánsky líder sa pri otázke amerického žurnalistu o politických väzňoch v krajine najskôr tváril, že jeho slová prepočul, a následne sa spýtal, či bola otázka smerovaná naňho alebo na Obamu. Nakoniec uviedol, že ak daný novinár vymenuje ilegálne uväznené osoby, tie "budú ešte toho dňa prepustené". Po reakcii na niekoľko ďalších otázok Castro náhle ukončil tlačovú konferenciu so slovami: "Myslím si, že už stačilo."
Kuba je kritizovaná za svoje krátkodobé, ale časté zatýkanie demonštrantov, hoci v poslednom období výrazne obmedzila udeľovanie dlhodobých väzenských trestov, ktoré svetové ľudskoprávne skupiny označujú za politicky motivované. Havana v rámci normalizácie vzťahov s Washingtonom prepustila desiatky politických väzňov. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo svojej najnovšej správe uvádza, že na Kube momentálne nie sú žiadni "väzni svedomia".
Castro ďalej vyhlásil, že žiadna krajina sveta nespĺňa všetky normy dodržiavania ľudských práv, pričom vyzval, aby sa tak stalo. Zdôraznil však, že Kuba a USA sa budú v tomto ohľade vždy líšiť, najmä kým budú Spojené štáty praktizovať politiku "dvojitých kritérií", píše agentúra Reuters. Kubánsky vodca sa zmienil aj o spornej americkej vojenskej základni Guantánamo a vyzval Obamu, aby ju USA vrátili Kube. Podľa neho je táto záležitosť prekážkou pre rozvíjanie dobrých vzťahov medzi oboma krajinami. Castro zároveň požiadal Obamu o uvoľnenie ďalších reštrikcií uvalených na Kubu zo strany Spojených štátov.
Obama uviedol, že rokovanie s kubánskym náprotivkom ohľadne ľudských práv a spolupráci bolo "úprimné a otvorené". Aj on však pripustil, že medzi Havanou a Washingtonom naďalej zostávajú v týchto oblastiach "závažné rozdiely". Obama pricestoval na Kubu v nedeľu ako prvý prezident za uplynulých takmer 90 rokov a prvý úradujúci šéf Oválnej pracovne od roku 1959, keď došlo k zvrhnutiu Washingtonom podporovaného kubánskeho diktátora Fulgencia Batistu komunistickým vodcom Fidelom Castrom - bratom súčasného kubánskeho prezidenta.
Rozmrazeniu diplomatických vzťahov predchádzali dvojročné tajné rokovania Obamu s predstaviteľmi kubánskeho vedenia, ktoré viedli v decembri 2014 k vyhláseniu, že títo bývalí nepriatelia z obdobia studenej vojny obnovia vzájomný kontakt. Odvtedy došlo v tomto ohľade k viacerým symbolickým udalostiam, akým bolo napríklad formálne stretnutie Obamu s Raúlom Castrom na regionálnom summite v Paname či otvorenie veľvyslanectiev v Havane a Washingtone.