Má tým podporiť uplatnenie široko kritizovanej dohody medzi Európskou úniou a Ankarou o vracaní tisícov žiadateľov o azyl späť do Turecka. Uviedla to tlačová agentúra DPA.
Tsipras počas telefonátu na Merkelovú tiež apeloval, aby prinútila Turecko zakročiť proti pašerákom ľudí, a požadoval posilnenie síl NATO v Egejskom mori, informovala hovorkyňa gréckej vlády Olga Gerovasiliová.
Dohoda, ktorú uzavreli minulý týždeň na summite v Bruseli predstavitelia EÚ a Turecka, zakotvuje, že všetci migranti, ktorí dorazia na grécke ostrovy počnúc 20. marcom a nebudú mať nárok na azyl, budú vrátení do Turecka.
Podľa zdroja EÚ si náklady na splnenie tejto dohody vyžiadajú počas najbližších šiestich mesiacov 280 miliónov eur. Európska komisia odhaduje, že bude potrebné vyslať do Grécka 4000 expertov na azyl, sudcov, prekladateľov, bezpečnostných pracovníkov, policajtov a ďalších pracovníkov.
Od 4. apríla EÚ plánuje začať s prerozdeľovaním sýrskych žiadateľov o azyl priamo z Turecka. Presídliť do iných členských krajín chce únia z Turecka rovnaký počet Sýrčanov, ako ich z Grécka vráti do Turecka. Maximálne má ísť o 72.000 ľudí.
Nemecký úrad pre migráciu a utečencov v utorok oznámil, že skupina piatich expertov odcestuje do Grécka "v nadchádzajúcich dňoch", aby posúdila situáciu priamo na mieste. Hovorca úradu povedal, že časom vyšlú spolu 100 azylových expertov a administratívnych pracovníkov, z ktorých mnohí ovládajú gréčtinu a arabčinu.
Merkelová bola jedným z hlavných iniciátorov dohody EÚ s Tureckom.