V utorok totiž miestni poslanci neschválili návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré malo upraviť otváraciu dobu podnikov. Niektorým hrozilo, že budú musieť zavrieť už o desiatej, čo by pre nich bolo likvidačné. Ani samotný predkladateľ návrhu vicestarosta Ľubomír Boháč však teraz netuší, dokedy vlastne môžu byť podniky otvorené.
Téma otváracích hodín rozdelila Staromešťanov na dva tábory. Jedni ich chcú obmedziť, druhým, naopak, aktuálny stav neprekáža a chcú podporiť nočný život v historickom centre Starého Mesta. Na utorkovom miestnom zastupiteľstve sa o úprave otváracích hodín nerozhodlo. Z 22 prítomných poslancov sa až 12 zdržalo hlasovania, siedmi boli proti a len traja za predložený návrh. VZN malo rozdeliť územie na tri zóny. V prvej, kam patrí najužšie centrum mesta, mali byť prevádzky otvorené v piatok a sobotu maximálne do 02.00 h nasledujúceho dňa.
Od nedele do štvrtka mali zase bary zatvoriť už o polnoci. V zóne 2 mali zatvoriť podniky v piatky a soboty o polnoci, v ostatné dni o 23.00 h. Tretia zóna mala byť najprísnejšia. Prevádzky sa mali zatvárať počas celého týždňa už o 22.00 h. Majitelia podnikov tento návrh nešetrili kritikou. Tvrdili, že nové nariadenie môže byť pre nich likvidačné, iní, že vzdialenosť medzi jednotlivými zónami je diskriminačná, keďže niekde ide len o pár metrov.
Dokedy teda bude otvorené?
Aké pravidlá pre prevádzkárov v súčasnosti platia nevie nikto, ani samotný predkladateľ návrhu vicestarosta Boháč. Ten ho dlhé mesiace pripravoval, neskôr pozmenil a nakoniec sa zdržal hlasovania. „Na jednej strane musím byť na strane obyvateľov, na druhej profesne chápem, že mesto musí žiť. Ten drobný kompromis medzi podnikateľmi a obyvateľmi sa postupne začal strácať. Preto som sa zdržal hlasovania,“ prezradil Boháč, ktorý nad ďalším postupom ešte nerozmýšľal.
„V tejto chvíli nie je jasné, či budeme pokračovať v zonácii alebo zonácii Starého Mesta ako celku,“ priznáva vicestarosta, ktorý sa vyjadril, že musia získať právne analýzy, keďže nie je jednoznačné, v akom režime teraz môžu prevádzky fungovať. Jedna strana tvrdí, že podniku budú otvorené do desiatej, druhá, že otváracia doba sa nateraz nemení.
Otvorené ako doteraz
Právnik a poslanec Starého Mesta Ondrej Dostál
„Podľa môjho názoru zostávajú v platnosti tie rozhodnutia, ktoré boli vydané na základe predchádzajúceho, v tejto chvíli už neúčinného VZN, pokiaľ o nich nebude rozhodnuté inak. Je potrebné, aby sme vymáhali pravidlá, ktoré existujú. Aby sme sankcionovali rušenie nočného kľudu či požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. Je to všetko možné pokutovať zo strany polície a mestskej časti pokutou do 33 € pre fyzickú osobu a do výšky 6638 € pre právnickú osobu alebo podnikateľov.“
Anketa: Čo hovoríte na rozhodnutie zastupiteľstva?
Jozef Gális, Staromešťan a majiteľ prevádzky v Starom Meste
VZN bolo podľa právnikov protiústavne. Je to aj neférové voči podnikateľom. Pokiaľ by platilo len pre ľudí, ktorí sa ešte len chytajú podnikať, vedia si podľa toho spraviť biznis plán. Tým, ktorí už sú na trhu a investovali niekoľko tisíc eur, hrozí, že stratia všetky peniaze. V prípade niektorých podnikov je to úplne likvidačné. Mnohí si brali úvery, aby mohli vzniknúť prevádzky. Neviem si reálne predstaviť následky, ktoré by nastali, ak by prešiel nejaký takýto návrh.
Karol Hederling, obyvateľ pešej zóny
Prijatie alebo neprijatie VZN je dosť kritické pre Staré Mesto a súčasný stav je neprijateľný. Rozhodnutím Najvyššieho súdu by sme mali mať prevádzky otvorené do 22. hod. Je to v podstate pre náš prospech. Nikdy nie sme proti tomu, aby Staré Mesto zomrelo a nebol tu žiaden život. Sme len proti tomu, aby bol nočný život v tej podobe, ako je to teraz. Chceme, aby prevádzky boli otvorené v rozumnom čase, Staré Mesto nie je miesto pre konanie diskoték a nekontrolovaných nočných zábav.
Robert Jedlička, spolumajiteľ U čerta, iniciatíva Podhradie žije
Sme radi, že VZN neprešlo a verím, že nájdeme spoločný dialóg a kompromis s obyvateľmi. Malo by pre nás platiť to, čo doteraz. Súhlasíme aj s tým, aby každý podnik robil poriadok a platil ľudí, ktorí by upratovali. Chceme sa podieľať na príprave VZN, ktoré by bolo spravodlivé a slušné. Nepodporujeme pitie na hrade, vznikli falošné skupiny, ktoré vykrikujú Podhradie žije a rozkopávajú brány, s tým nesúhlasíme.