Napriek masívnym bezpečnostným opatreniam, ktoré po nich takmer všetky európske krajiny prijali, sa besneniu Islamského štátu nepodarilo zabrániť. Teror v Bruseli podľa odborníkov ukazuje, že bezpečnostné sily stále nedokážu účinne zabezpečiť bezpečnosť domácich či turistov. Čo však teroristov viedlo k tomu, aby zaútočili práve v Bruseli, ktorý sa považuje za hlavné mesto Európskej únie?
1. Zadržanie najhľadanejšieho zločinca
Mnohí ľudia včerajšie útoky ihneď pripisovali teroristom ako pomstu za dolapenie jedného z nich - najhľadanejšieho muža sveta Salaha Abdeslama, ktorý sa podieľal na novembrovom parížskom masakri. Toho chytili v belgickom Bruseli len v piatok minulý týždeň. Sám sa priznal k tomu, že plánoval nové akcie. Nie je teda vôbec vylúčené, že teror spustili ľudia priamo napojený na Abdeslama. Tento motív označujú ako najpravdepodobnejší aj odborníci, ktorých sme oslovili. „Nie je to prekvapujúce, že došlo k útokom, ak si mysleli, že chytili Abdeslama a je tomu koniec, tak to bolo naivné,“ tvrdí bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. Pridáva sa k nemu aj Jaroslav Naď, ktorý si myslí, že výbuchy sú reakciou práve na zatýkanie množstva radikálov v známej bruselskej štvrti extrémistov Molenbeek. „Útoky pravdepodobne opäť povedú k uzavretiu Bruselu, k opätovným raziám a k zatýkaniu ľudí,“ dodáva Naď.
2. Výstraha Európskej únii
Milan Žitný tvrdí, že útoky treba brať ako výstrahu srdcu Európskej únie. „Je tam administratíva EÚ, administratíva NATO pre Európu - čiže treba to brať veľmi vážne. Hlavne je to pre bruselské spravodajské služby a vnútorné policajné orgány veľmi nepríjemná správa a nepríjemná vizitka,“ povedal Žitný. Naď dodáva, že Brusel je jednou z najohrozenejších destinácií z hľadiska možnosti realizovania teroristických útokov. „Jednak preto, že je to srdce Európy, zároveň je tam veľká mocenská komunita,“ vysvetlil s tým, že takýmto útokom sa nedá nikdy na sto percent zabrániť. Odborníci pripomínajú, že v Belgicku je podfinancovaná spravodajská služba a zlý manažment na riešenie bezpečnostných rizík.
3. Demonštrácia sily teroristov
Najnovšie teroristické útoky podľa odborníkov svedčia aj o tom, že teroristov nemožno podceňovať a napriek prísnym bezpečnostným opatreniam môžu udrieť kdekoľvek. Stále sú totiž dostatočne odhodlaní na páchanie zla. „Teroristické útoky na letisku a v metre v Bruseli sú demonštráciou sily teroristov,“ uviedol Zábojník. Podľa neho je najvyšší čas, aby si Európska únia začala čistiť prostredie. „Musí zastaviť nápor imigrantov, lebo ju nečaká nič dobré. Treba zmeniť štýl európskej politiky, a keď to nepôjde, tak vymeniť lídrov EÚ, k čomu to aj smeruje,“ dodal bezpečnostný expert Juraj Zábojník.