V tajnej voľbe mu hlas odovzdalo 112 poslancov, na zvolenie ich potreboval minimálne 76. Danko, ktorý sa v stredu stal druhým najvyšším ústavným činiteľom, vo funkcii šéfa NR SR nahradil Petra Pellegriniho (Smer-SD).
Danko v príhovore povedal, že cíti obrovskú zodpovednosť, ktorá ho čaká pri výkone tejto funkcie. "Žijeme v dobe, kedy nás čaká boj o zachovanie štátnosti, o získanie pozície Slovenska v EÚ. Ja som vždy chcel byť v politike ten, kto nepresadzuje xenofóbiu a rasizmus. Chcem hľadať dobro. Po včerajšku som si uvedomil, aké nebezpečné je používať zbrane, riešiť problémy násilím a hrať na najnižšie pudy a emócie," povedal Danko.
Preto chce, aby poslanci v parlamente používali ako zbraň len slovo. "Nemala by tu byť exhibícia. Jediným prostriedkom tu v NR SR a jedinou zbraňou je slovo. Poslanci by mali dostať tie najlepšie slová do zákonov. Tu by sme mali tvoriť systém. Základom je, aby naša politika bola v súlade s ľudskými právami," uviedol.
Danko za tri najvážnejšie slová označil ďakujem, prepáčte a prosím. "Ja ich rád a často používam. Ďakujem všetkým, čo mi dali dôveru a umožnili mi byť predsedom NR SR. Prepáčte, ak som sa v rámci politického boja niekoho dotkol a prepáčte si aj vy vzájomne. A prosím vás všetkých, aby sme prekonali to, čo nás rozdeľuje, aby sme ľuďom dokázali zmeniť život," uzavrel Danko.
S funkciou predsedu parlamentu sa zase rozlúčil Pellegrini. "Bolo mi cťou stáť na čele tohto orgánu. Všetkým želám len to dobré a veľa síl na riešenie problémov, pred ktorými budeme stáť," dodal.
Profil Andreja Danka
Andrej Danko sa narodil 12. augusta 1974 v Revúcej. V rokoch 1988-1992 absolvoval štúdium na tamojšom Gymnáziu Martina Kukučína. Štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave ukončil v roku 1998.
Po absolvovaní základnej vojenskej služby v Bratislave založil niekoľko obchodných spoločností so zameraním na reality a ekonomické služby. Od 1. januára 2003 bol zapísaný do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory a mohol začať vykonávať advokátsku prax. V roku 2003 začal pôsobiť ako samostatný advokát a vybudoval advokátsku kanceláriu zameranú na právne poradenstvo. Zameriava sa na občianske právo, obchodné právo a zastupovanie pred súdmi. Svoje znalosti využíva aj v dozorných radách významných spoločností v oblasti energetiky a bánk.
Ako sympatizant Slovenskej národnej strany (SNS) bol od roku 1997 viackrát nominantom národniarov v rôznych Ústredných volebných komisiách. V rokoch 2006-2010 pôsobil ako asistent v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR) v prospech poslancov SNS. Pre SNS tiež vykonával funkciu odborného právneho konzultanta. Ako nominant SNS bol tiež členom parlamentných komisií.
Od 17. snemu strany v Ružomberku dňa 25. septembra 2010 sa Andrej Danko stal prvým podpredsedom SNS. Za predsedu SNS ho zvolili 6. októbra 2012. Po neúspechu národniarov v predčasných parlamentných voľbách v marci 2012 sa mu podarilo vrátiť SNS do slovenského parlamentu.
V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. marca 2016, získala Slovenská národná strana 8,6 % hlasov voličov (15 kresiel) a stala sa parlamentnou stranou. Spolu s víťaznou stranou Smer-SD a ďalšími stranami Most-Híd a #Sieť podpísali dohodu o spoločnej koalícii pri vytvorení vlády SR. SNS v nej získala post predsedu NR SR a tri ministerské posty.
Slovenskú národnú stranu (SNS) povedie aj ďalšie štyri roky jej súčasný predseda JUDr. Andrej Danko. Rozhodol o tom 12. marca 2016 snem strany.