Pre občanov to nepredstavuje žiadne obmedzenia v pracovnom ani osobnom živote. TASR informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl. „Z pohľadu Policajného zboru druhý – zvýšený stupeň teroristického ohrozenia na území Slovenskej republiky znamená zvýšený počet policajtov v službe a vyšší počet hliadok v uliciach. Tieto plnia svoje úlohy predovšetkým v miestach s predpokladanou zvýšenou koncentráciou ľudí, ako sú letiská, autobusové stanice, obchodné centrá, ale aj cestné komunikácie,“ uviedol Wäldl pre TASR.
Policajti podľa neho taktiež monitorujú situáciu v okolí bývalých hraničných priechodov. „Zameranie ich činností sa prispôsobilo zvýšenému stupňu teroristického ohrozenia. Vykonávajú hliadkovú činnosť, kontroly osôb, motorových vozidiel, prehliadky batožín a batožinových priestorov. Činnosť ostatných zložiek polície sa taktiež prispôsobila aktuálnej situácii,“ doplnil.
Zvýšenie stupňa teroristického ohrozenia sa môže občanov dotknúť len v súvislosti so zvýšenými kontrolami a opatreniami vykonávanými Policajným zborom.
Ako TASR informoval hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Štefan Zemanovič, armáda robí štandardné opatrenia, ktoré sú vykonávané v takýchto situáciách. "OS SR zatiaľ neboli políciou požiadané o sily a prostriedky na spoločné hliadkovanie," dodal Zemanovič. Ministerstvo obrany ešte začiatkom marca informovalo, že má vyčlenených 800 vojakov, ktorí v prípade potreby budú spoločne hliadkovať pod velením Policajného zboru.
V súvislosti s utorkovými (22.3.) útokmi v Bruseli, a tým spojenou zhoršenou bezpečnostnou situáciou v Európe, vyhlásil od stredy minister vnútra SR Robert Kaliňák druhý - zvýšený stupeň teroristického ohrozenia na území Slovenska, ktoré v tejto chvíli nie je konfrontované s priamou hrozbou teroristického útoku.
Útoky v Bruseli si vyžiadali 31 obetí na životoch a vyše 200 zranených. Prihlásila sa k nim extrémistická organizácia Islamský štát.