V metropole rakúska policajné a spravodajské služby monitorujú aktivity moslimských radikálov, ktorí sa do Rakúska dostali alebo prichádzajú väčšinou z Bosny alebo cez Bosnu. Vyslovil v stredu svoj názor pre TASR bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Igor Cibula.
"Niektorí kritici tohto stavu vyčítajú rakúskym úradom, že sa tomuto problému nevenujú primeranou mierou. Rakúski predstavitelia odôvodnene argumentujú, že nie je tomu tak, ale publicita tohto bezpečnostného rizika by mohla vo verejnosti vyvolať alebo povzbudiť averzné nálady niektorých Rakúšanov voči príslušníkom moslimskej komunity, ktorá je v krajine pomerne početná," povedal Cibula.
Podľa jeho názoru "prítomnosť niektorých džihádistov v Rakúsku súvisí hlavne s tým, že koncom roku 2014 museli opustiť Bosnu, keď bosnianske bezpečnostné zložky razantne zasiahli proti najagresívnejším džihádistom na severovýchode kantónu Tuzla". "Podporovali ich operatívci iránskych špeciálnych služieb a boli medzi nimi sunnitskí extrémisti z viacerých štátov Blízkeho východu. Najväčšie znepokojenie vyvoláva prepojenie iránskych agentov a bosnianskych salafistov, ktorí sa fanaticky usilujú o reislamizáciu spoločnosti," objasnil exšéf rozviedky SIS.
"V takomto kontexte je odôvodnený reálny pohľad na bezpečnostné riziká na Slovensku. Z Viedne do Bratislavy je vzdialenosť „iba na skok“. Preto Bezpečnostná rada SR konala zodpovedne, keď v reakcii na útoky v Bruseli zvýšila stupeň teroristického ohrozenia," zdôraznil Cibula.