Zhoršená bezpečnostná situácia v Európe tak aj do našich ulíc vyťahuje posilnené policajné zložky, ktoré dokonca môžu kontrolovať ľudí či ich batožiny. Podľa analytikov tento stav súvisí aj s blížiacim sa predsedníctvom Slovenska v Európskej únii. Rozhodnutie vyhlásil Kaliňák na základe odporúčania expertnej skupiny pri Bezpečnostnej rade. Dodáva, že pre ľudí zvýšený stupeň nepredstavuje žiadne obmedzenia v pracovnom či osobnom živote, ale Slováci musia strpieť vyššie nasadenie polície.
„Okamžite sme prijali opatrenia, ktoré smerujú k ochrane dôležitej infra- štruktúry Slovenskej republiky a pohybu našich občanov, a vrátili sme sa do stavu pohotovosti po útokoch v Paríži,“ potvrdil Kaliňák. Zároveň monitorujú aj toky látok v blízkom okolí, ktoré môžu smerovať z nestabilných oblastí na Blízkom východe. Slovensko však v tejto chvíli nie je konfrontované s priamou hrozbou teroru. Podľa bezpečnostného analytika Milana Žitného sú tieto opatrenia adekvátne aktuálnej situácii.
„Útoky sa množia, je to aj na upokojenie verejnosti. Má to aj psychologický aspekt. Je dôležité, aby bezpečnostné orgány boli aktivizované a uvedomovali si, že sa niečo deje,“ myslí si odborník. Podľa neho sa blíži aj naše predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku, takže tieto opatrenia sú namieste. Jaroslav Naď z Inštitútu pre bezpečnostnú politiku hovorí, že vyšší stupeň ohrozenia má vplyv na spravodajské služby a bezpečnostné zložky štátu.
„Väčšia koordinovanosť, väčšia viditeľnosť, viac informácií medzi sebou, zdieľanie aj so zahraničnými partnermi. Čakal som, že príde ku koordinácii Vyšehradskej štvorky, neprišlo,“ tvrdí. Naď konštatuje, že je pravdepodobné, že naše tajné služby dostali informáciu o tom, že Slovensku niečo hrozí, preto zvyšovali stupeň.
„Predsedníctvo EÚ bude do istej miery znamenať zvýšenie bezpečnostnej hrozby pre Slovensko, ale nemyslím si, že zásadným spôsobom. To, že tu bude veľa zahraničných predstaviteľov a štátnikov, faktom je a naše bezpečnostné zložky typu Úradu na ochranu ústavných činiteľov toto už dlhodobo berú do úvahy a prijímajú adekvátne opatrenia,“ dodáva expert.
Čo sa mení pre ľudí
- v službe a na uliciach je viac policajtov
- orientácia ochrany na dopravné uzly - letiská, autobusové a vlakové stanice, obchodné centrá
- monitorovanie situácie v okolí bývalých hraničných priechodov
- vykonáva sa hliadková činnosť, kontroly osôb, motorových vozidiel, prehliadky batožín
Druhý stupeň sa vyhlasuje:
- ak v niektorom štáte EÚ došlo k pokusu alebo k dokonaniu trestného činu terorizmu
- sú možné súvislosti tohto aktu so Slovenskom, jej občanmi či záujmami
- terorizmus na Slovensku je málo pravdepodobný, ale nie je ho možné vylúčiť
Ako sa zachovať v prípade útoku