"Johan Cruyff (68) zomrel pokojne 24. marca 2016 v Barcelone obklopený svojou rodinou po náročnom boji s rakovinou," píše sa v oficiálnom stanovisku nadácie. "S veľkým smútkom by sme vás chceli požiadať o rešpektovanie súkromia rodiny v čase jej zármutku."
Johan #Cruijff: de allergrootste...https://t.co/geNcOkxDHc
— AFC Ajax (@AFCAjax) March 24, 2016
Vlani v októbri diagnostikovali Cruyffovi rakovinu pľúc. Ešte minulý mesiac vydal optimistické vyhlásenie: "Momentálne mám pocit, že vediem 2:0 v prvom polčase zápasu, ktorý sa ešte neskončil. Som si ale istý, že ho vyhrám. Po niekoľkých terapiách môžem povedať, že výsledky sú veľmi pozitívne – vďaka excelentnej práci lekárov, náklonnosti ľudí a mojej pozitívnej mentalite." Bývalý náruživý fajčiar podstúpil v roku 1991 operáciu srdca a so zlozvykom prestal, pripomenula agentúra dpa. Po ďalších problémoch so srdcom v roku 1997 sa rozhodol, že už nebude vykonávať funkciu trénera.
Cruyffa považujú za jedného z najlepších futbalistov všetkých čias, preslávil sa aj svojim konceptom "totálneho futbalu". Počas aktívnej kariéry bol oporou národného tímu Holandska, Ajaxu Amsterdam i FC Barcelona. Je trojnásobným víťazom Zlatej lopty France Football (1971, 1973, 1974) a v roku 1999 ho vyhlásili za najlepšieho futbalistu Európy 20. storočia. V 520 dueloch nastrieľal za 19 rokov spolu 392 gólov. Okrem futbalových kvalít bol lídrom aj v kabíne, kde využíval bystrosť i nesporné rečnícke kvality. Medzi jeho "klasické" výroky patria: "Nemôžete vyhrať zápas bez lopty", "Nikdy nedáš gól, keď nevystrelíš", či "Každá nevýhoda má svoju výhodu".
V rokoch 1971 až 1973 bol kľúčovou postavou Ajaxu Amsterdam, ktorý trikrát za sebou získal Pohár európskych majstrov. Na MS 1974 sa s Holandskom prebojoval až do finále a vyhlásili ho za najlepšieho hráča turnaja. Ako tréner žal najväčšie úspechy v Barcelone. Katalánsky veľkoklub priviedol k štyrom ligovým titulom i k prvému triumfu v EPM. Naposledy pôsobil ako tréner neoficiálneho národného tímu Katalánska. Ako kouč si pripísal 242 víťazstiev, 75 remíz a 70 prehier v 387 zápasoch.
"Navždy Ťa budeme milovať, Johan. Odpočívaj v pokoji," znel po smutnej správe nadpis na oficiálnej stránke FC Barcelona i na twitterovom účte katalánskeho veľkoklubu. Pred štvrtkovým prípravným duelom Taliansko - Španielsko si ho uctia minútou ticha a venujú mu špeciálnu poctu aj pred El Clasico medzi Barcelonou a Realom Madrid 2. apríla. Po úspešnom hráčskom i trénerskom pôsobení v Barcelone sa stal ikonou klubu. Od roku 2003 do roku 2010 bol špeciálnym poradcom prezidenta Joana Laportu. "Je to veľmi smutný deň pre Barcelonu a celý futbalový svet. Mal masívny vplyv na náš klub. Bol veľmi dôležitou súčasťou všetkých našich úspechov," reagoval kapitán Barcelony Andres Iniesta.
S obrovským zármutkom zareagovali na úmrtie futbalového velikána aj ďalšie osobnosti. "Bol to génius, ktorý bude svetu chýbať," uviedol v telefonickom rozhovore s agentúrou AP bývalý dlhoročný šéf FIFA Sepp Blatter. Michel Platini, bývalý vynikajúci francúzsky reprezentant, ktorému v súčasnosti plynie šesťročný zákaz akejkoľkovej futbalovej a aj mimofutbalovej činnosti, dodal: "V detstve to bol môj hrdina. Neskôr obrovský idol a veľmi dobrý priateľ." Novozvolený šéf FIFA Gianni Infantino doplnil: "Bol symbolom elegantnej hry, pre mnohých bol veľkou inšpiráciou."
Britský športový novinár Dave Miller raz označil Cruyffa mytologicky "Pytagoras v kopačkách". Podľa neho mal neuveriteľnú schopnosť vypočítať si a predvídať geometrický pohyb svojich spoluhráčov po ihrisku. Holandský premiér Mark Rutte ho zasa označil za symbol krajiny. "Vďaka nemu spoznal svet Holandsko. V celej krajine bol všeobecne najobľúbenejší."
Cruyff mal manželku Danny, dcéry Chantal a Susilu i syna Jordiho, ktorý sa rovnako stal profesionálnym futbalistom.