Patrik Šnajdr (35) bol na Slovensku mužom číslo dva v 18-člennom gangu okolo bývalého príslušníka zásahovej jednotky Miroslava Štvrteckého. Podľa prokuratúry na Záhorí vydieral podnikateľov. Na Slovensku bol Šnajdr Špecializovaným trestným súdom pôvodne odsúdený na 23 rokov a 3 mesiace väzenia v neprítomnosti, pretože sa mu podarilo ujsť. V kauze bola povolená obnova konania súvisiaca s výškou trestu. Trest mu pri obnove konania vlani v septembri znížili na 20 rokov.
Slovenský súd na Šnajdra vydal Európsky zatýkací rozkaz, ktorý bol uverejnený aj na stránkach najhľadanejších osôb Európy. Podľa hovorcu českého policajného prezídia Davida Schöna začiatkom tohto mesiaca zatkli Šnajdra vďaka dobrej spolupráci českých lovcov lebiek s Národnou kriminálnou agentúrou. Patrik Šnajdr sa skrýval vďaka vydarených falzifikátom dokladov, bol zamestnaný ako člen strážnej služby budov. Pri zadržaní v Česku mal pri sebe štyridsať balíčkov drogy.
Slovenskí policajti mali Šnajdra po prevzatí od českých kolegov predviesťdo 24 hodín pred sudcu. Miesto toho Šnajdra poslali do väzenia. Na svoju chybu prišli až po približne 30 hodinách. Čo sa dialo ďalej? "Predseda senátu prepustil obvineného zo zadržania, pretože slovenskí policajti nepredviedli osobu v zákonnej lehote 24 hodín od prevzatia od českých policajných orgánov pred predsedu senátu. Ten mal rozhodnúť o väzbe zadržaného, ale omylom ho dodali do ústavu na výkon trestu," uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Sudca preto musel Šnajdra prepustiť na slobodu!
Polícia: Očakávame vydanie nového zatykača
Európsky zatýkací rozkaz môže byť vydaný na výkonu trestu odňatia slobody alebo na trestné stíhanie. V tomto prípade bol na osobu v roku 2010 vydaný európsky zatýkací rozkaz na výkon trestu odňatia slobody, ktorý dňa 24.10.2011 stratil platnosť a bol nahradený novým zatýkacím rozkazom pod rovnakou spisovou značkou, ale už na trestné stíhanie. Polícia v spolupráci s políciou Českej republiky osobu eskortovala a na základe pôvodného zatýkacieho rozkazu Šnajdra odovzdala do zariadenia na výkon trestu. Zariadenie na výkon trestu disponovalo rovnako pôvodným zatýkacím rozkazom vydaným na účely výkonu trestu.
"Vzhľadom na identitu spisových značiek, pod ktorými boli oba európske zatýkacie rozkazy vydané, došlo k opomenutiu zákonnej 24 hodinovej lehoty, v rámci ktorej bolo potrebné osobu predviesť pred príslušného sudcu. Orgány činné v trestnom konaní úzko spolupracujú a predpokladá sa vydanie nového zatýkacieho rozkazu, na základe ktorého bude osobu možné opätovne zaistiť pre účely ďalšieho trestného konania," uviedol v piatok večer Martin Wäld, hovorca policajného prezídia.