Momentálne sú slovenské väznice v priemere naplnené na 90 percent, napriek tomu nie je z rôznych príčin vo výkone trestu odňatia slobody 1 650 právoplatne odsúdených osôb. Najhoršia situácia je v Žiline, kde je kapacita naplnená na 145 percent!
Veľkou výzvou pre novú ministerku spravodlivosti Lucia Žitňanskú (51) budú preplnené väznice. S tými má Slovensko dlhodobý problém. V porovnaní s marcom minulého roka síce počet väzňov na Slovensku klesol, no zmenšili sa taktiež väzenské kapacity. V praxi to teda znamená, že percentuálne sa obsadenosť slovenských väzníc zvýšila.
Pri pokusoch o riešenie tejto situácie sa špekulovalo aj o výstavbe nového zariadenia na výkon trestu odňatia slobody, no ministerstvo spravodlivosti túto iniciatívu napokon zarazilo. „V koncepcii rozvoja väzenstva máme predstavu o tom, že by sme urobili projekt PPP výstavby väznice, ale v tejto chvíli to nie je aktuálne,“ vysvetlil exminister spravodlivosti Tomáš Borec (49).
Ako jedno z alternatívnych riešení sa ponúka aj novinka v slovenskej justícii, takzvaný trest domáceho väzenia. Naplno sa začal uplatňovať tento rok, no počet odsúdených s týmto typom trestu je zatiaľ minimálny. Zboru väzenskej a justičnej stráže robí vrásky na čele aj iniciatíva Výboru Rady Európy na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu. Ten vydal minulý rok odporúčanie, aby základným minimálnym štandardom pre osobnú obytnú plochu vo väzenských zariadeniach bolo 6 m² pre jednomiestne cely a 4 m² pre viacmiestne cely.
Na Slovensku pritom zákon momentálne garantuje 3,5 štvorcového metra pre odsúdených mužov a 4 štvorcové metre pre odsúdené ženy či mladistvých. „V prípade akceptovania minimálnej ubytovacej plochy 4 m� by sa aktuálna kapacita väzenských zariadení znížila z 11 188 miest orientačne cca na 10 000 miest,“ povedal pre Webnoviny riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.
Najpreplnenejšie väznice
1. Žilina: 145,2 %
2. Ilava: 113,6 %
3. Banská Bystrica: 101,7 %