Úradná mašinéria sa totiž rozhodla jej vziať dieťa krátko po pôrode iba preto, že malo vážne zdravotné problémy. Príbeh nabral spád, keď sa do prípadu zapojilo Rozborilovo Siedme nebo s právnikom Hagyarim. Vanesska prišla na svet predčasne a s niekoľkými zlomeninami. Lekári jej predbežne diagnostikovali chronickú lámavosť kostí, neskôr jej však zistili aj vrodenú vývojovú chybu na mozgu, pričom s touto kombináciou je jediná na Slovensku.
Martina v nemocnici pri milovanej dcérke sedávala celé dni a noci, až si raz vyčerpaná odskočila domov poriadne sa vyspať. Po návrate však zažila šok - dievčatko medzitým odviezla sociálka do detského domova. Zúfalý boj matky o dieťa sa podarilo vyhrať až po vyše 3,5 roku.
„To, že sme konečne spolu, je naše veľké víťazstvo. Malá robí doma pokroky, čo ma len utvrdzuje v tom, že keby bola so mnou, je na tom zdravotne i mentálne lepšie,“ prezradila šťastná Martina. Boj matky o spravodlivosť sa však rozhodnutím súdu nekončí.
„V celom prípade chýba základná anamnéza, prečo bola nariadená ústavná starostlivosť, keď v detskom domove nemali z hľadiska ich starostlivosti o takto postihnuté dieťa nič špeciálne. Podľa poznatkov sú dokonca deti so sondáciou umiestňované do svojich rodín,“ hovorí právnik Pavel Hagyari, ktorého nešťastnej matke najal v závere procesu Vilo Rozboril s reláciou V siedmom nebi.
„Podľa dohovorov o právach dieťaťa na rodičov a práva rodičov na výchovu dieťaťa majú orgány verejnej moci aktívne pomáhať a urobiť všetky kroky, aby dieťa mohlo žiť s matkou či rodičmi. A to sa v tomto prípade nestalo,“ vysvetlil právnik.
„Bojím sa pomyslieť, že šlo o úmysel, no zo správania sociálky som mal pocit, že sú matke hádzané pod nohy polená, aby si svoje dieťa nemohla vziať k sebe. Mohli jej dať pracovníčku, ktorá by jej na istý čas s dcérkou pomáhala - a to aj u nej doma. Oni to však neurobili, hoci takýchto rodín, kde sa starajú o hendikepované deti, sú u nás tisíce. Naopak, dieťa jej zobrali a robili všetko pre to, aby jej ho nevydali,“ povedal Hagyari, ktorý nevylúčil, že po vypracovaní posudkov budú žiadať od štátu finančnú kompenzáciu.
„Za to, čo sa Vanesske a jej matke stalo, je vinný štát, a ten by za to mal zaplatiť. Ak sa nám niečo podarí vysúdiť, bude to pre dieťatko do jeho neľahkého života akýsi štartovací balíček,“ dodal Hagyari, ktorý prezradil aj to, že by bol spokojný so sumou okolo 20- až 30-tisíc eur. Vanesskin príbeh spracoval do úplne prvej relácie aj Rozboril, pre ktorého bol jedným z najsilnejších, s akými sa pri nakrúcaní vôbec stretol.