V parku plnom ľudí samovražedný atentátnik zabil najmenej 72 ľudí, väčšinou detí a žien. V tradičnom veľkonočnom posolstve Urbi et Orbi sa pápež František venoval najmä aktuálnym výzvam, ktorým čelí celý svet. Ľudí vyzval na mier, milosrdenstvo a vzájomný rešpekt. Nemohol sa vyhnúť ani imigračnej kríze v Európe, ktorú kritizoval za odmietavý postoj k utečencom. „Títo bratia a sestry príliš často na svojej ceste stretávajú smrť alebo odmietnutie zo strany tých, ktorí by ich mohli prijať a pomôcť im,“ uviedol pápež z balkóna na Svätopeterskom námestí v Ríme, kde ho počúvali desaťtisíce veriacich.
Teror v Pakistane
Iba pár hodín po pápežovom posolstve zaútočili teroristi na kresťanov v pakistanskom meste Láhaur. Samovražedný atentátnik sa odpálil pri vchode do parku, kde sa na Veľkonočnú nedeľu vybrali relaxovať najmä príslušníci miestnej kresťanskej komunity. „Samovražednému atentátnikovi sa podarilo vojsť do parku a vyhodiť sa do vzduchu vedľa detského ihriska s hojdačkami. Preto väčšinu obetí tvoria deti a ženy,“ citovali agentúry vysokopostaveného mestského úradníka.
Medzi 72 obeťami je najmenej 29 detí. Pri mohutnej explózii bolo zranených 340 ďalších ľudí. Očitý svedok opísal, že po tom, ako sa usadil prach, videl okolo seba len časti ľudských tiel. „Plamene pri explózii šľahali tak vysoko, že siahali až nad stromy. Videl som telá letiace vzduchom,“ uviedol Hasan Imrán.
Terčom kresťania
Ku krvavému útoku sa prihlásila frakcia radikálneho hnutia Taliban. „Cieľom boli kresťania. Týmto odkazujeme premiérovi Navázovi Šarífovi, že sme vstúpili do Láhauru. Môže robiť hocičo, ale nás nezastaví. Naši kamikadze budú pokračovať v útokoch,“ uviedli talibanci.
Pakistanská armáda zosilnila ofenzívu proti Talibanu po tom, ako teroristi v škole v Péšávare zabili 153 ľudí, najmä školákov. Kresťanské komunity nečelia útokom len v Pakistane, terčom násilia sú čoraz viac aj v Indii a v ďalších štátoch.
Kresťania v ohrození
Genocída
Podľa amerického ministra zahraničia Johna Kerryho sú kresťania a ďalšie minoritné náboženské skupiny na území ovládanom tzv. Islamským štátom obeťou genocídy. „Podľa môjho úsudku je Daeš (známy aj ako Islamský štát) zodpovedný za genocídu voči skupinám na území pod svojou kontrolou vrátane jezídov, kresťanov a šiítskych moslimov,“ uviedol Kerry.
Islamský radikalizmus
Podľa neziskovej organizácie Portes ouvertes (Otvorené dvere) čelí vo svete prenasledovaniu až 150 miliónov kresťanov. Spomedzi 50 sledovaných štátov môže v 35 za zhoršujúcu sa situáciu kresťanov rastúci islamský radikalizmus.
Severná Kórea
Podľa organizácie Portes ouvertes je najhoršia situácia v Severnej Kórei. Jej hlavné mesto sa kedysi označovalo za Jeruzalem Východu, vzhľadom na množstvo kostolov. Dnes v totalitnom komunistickom režime prežíva odhadom 200 000 kresťanov v prísnej anonymite zo strachu pred prenasledovaním, väzením a mučením.
Irak a Sýria
Veľmi zlá situácia pre kresťanov je v oblastiach, ktoré má pod kontrolou tzv. Islamský štát. V Iraku kde je podľa Portes ouvertes druhá najhoršia situácia - kresťanov systematicky potláčajú už vyše 20 rokov, lebo islamskí radikáli v nich vidia spojencov Američanov. Ešte začiatkom 90. rokov bolo v Iraku asi 1,2 milióna kresťanov, dnes ich je už iba 300 000. Mnohí kresťania z Iraku a zo Sýrie (5. miesto v reb ríčku) ušli a hľadajú útočisko v Európe.
Afrika
V posledných rokoch sú kresťanské komunity terčom krvavých útokov v Eritrei, Sudáne, Keni či Somálsku. V Sudáne sa napr. konvertovanie z islamu na kresťanstvo trestá smrťou. Zložitá je situácia aj v krajinách, kde kresťania tvoria veľkú časť obyvateľstva. Pred dvoma rokmi zabili islamskí radikáli v Keni takmer 70 kresťanov.