V texte správ bola výzva "bojovať proti Západniarom". Podľa EUobservera správy prišli z "telefónneho čísla s predplatenou SIM kartou", takže nie je možné zistiť ich odosielateľa.
O kauze prostredníctvom svojho konta na sieti Twitter informoval aj poslanec bruselského zastupiteľstva Jamal Ikazban, ktorý na propagandistickú SMS upozornil v pondelok federálnu políciu i ministra vnútra Jana Jambona. Podľa Ikazbana "treba konať a dosiahnuť, aby títo verbovači nemohli škodiť". "Sú to predátori a naša mládež je ich korisťou," uviedol poslanec. Autori SMS konajú podobne "ako díleri drog pred bránami škôl. Treba ich dostať z ulíc." Ikazban na svojom konte zverejnil aj fotografiu SMS, v ktorej sa píše: "Bratia moji, prečo sa nepridať k nám v boji proti Západniarom? Rozhodujte sa vo svojom živote správne!"
.@PolFed_presse Attention des sms de ce type sont envoyés à nos jeunes; j'espère que vous pourrez en faire bon usage pic.twitter.com/J4VtDisNYr
— Jamal Ikazban (@ikazban) 27. marca 2016
Dva atentáty, ktoré Brusel zažil presne pred týždňom, si vyžiadali 35 obetí na životoch a viac ako 340 zranených. K zodpovednosti za ne sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).
Práve vo štvrti Molenbeek sa niekoľko dní pred tým uskutočnila rozsiahla policajná razia, počas ktorej bol po štyroch mesiacoch na úteku zadržaný Salah Abdeslam - jediný žijúci podozrivý zo spáchania atentátov z 13. novembra 2015 v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis. V Molenbeeku žili traja zo siedmich samovražedných atentátnikov z Paríža.