Obaja stretnutie dokonca potvrdili. Miškov však zašiel ešte ďalej a poodhalil, že za rozpadom Slobody a solidarity v roku 2013 boli nielen osobné spory, ale práve Sulíkov výlet za Kotlebom. Juraj Miškov v parlamentných voľbách síce nezískal ani jedno percento hlasov, ale počuť o ňom dostatočne. Najnovšie vytiahol na svetlo sveta schôdzky svojho bývalého kolegu Richarda Sulíka. Ten sa ako predseda liberálnej Slobody a solidarity podľa neho stretával s fašistom Marianom Kotlebom.
„Viezol som ho v roku 2010 do Brezna. Vyložil som ho na pumpe, nejakú hodinu a pol som na neho čakal a tam si po neho prišli nejakí ľudia a keď sa vrátil naspäť, tak som sa dozvedel, že sa stretol s Kotlebom. Nevedel som ani poriadne, kto to je v tom čase, len som vedel, že to je nejaký nácek,“ povedal Miškov. Podľa neho sa Sulík na Kotlebovu adresu vyjadroval pozitívne.
„Hovoril, že to je rozumný chlapík s rozumnými názormi. Aj Hitler mohol byť rozumný chlapík, ale skončilo sa to miliónmi obetí,“ tvrdí bývalý saskár. Sám Miškov vraj už vtedy hovoril, že stretávanie s fašistom je neprijateľné. „Bola to aj jedna z vecí, na ktorých sme sa nezhodli. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo sa naše cesty rozišli,“ uviedol Miškov na rozpad Sas-ky v roku 2013.
Vtedy stranu s ním opustili Jozef Kollár, Daniel Krajcer a Martin Chren po tom, ako Sulík zostal predsedom. O Kotlebovi: „Stretávali sa, vedel o tom úzky okruh členov vedenia SaS, bol z toho veľký konflikt v roku 2011, jeden z našich zásadných hodnotových rozporov a dôvodov nášho rozchodu,“ napísal Chren. Europoslanec Sulík odmieta, že sa s Kotlebom videl viac ako jedenkrát.
„Stretli sme sa JEDENKRÁT, a to pred voľbami v roku 2010. Stretnutie, ktoré sa z prirodzených príčin uskutočnilo v Maďarsku, bolo na moju žiadosť. Miškovovi sa to musí pliesť. Klamal v tom, že som s Kotlebom spolupracoval a že tých schôdzok bolo veľa. S Breznom si to musel nejako dopliesť,“ skonštatoval Sulík. O schôdzke v Maďarsku Miškovovi povedal, čo mu v tom čase vraj neprekážalo.
„Ani keď bol minister hospodárstva za nás, tak mu to nevadilo a zrazu zistí, že je to problém,“ dodal saskár. S Kotlebom vtedy rozoberal politické veci. „Vytvorenie vlády bez Fica v roku 2010 záviselo aj od toho, ako dopadne SNS a HZDS. Kotlebova ĽSNS mohla strhnúť na svoju stranu časť voličov týchto strán, osobitne SNS, zaujímalo ma, či si to Marian Kotleba uvedomuje a či tomu prispôsobuje aj stratégiu,“ vysvetľoval Sulík.
Sami kotlebovci hovoria, že so Sulíkom stretnutie prebehlo. „Pán predseda nám potvrdil, že sa so Sulíkom stretol raz pred šiestimi či ôsmimi rokmi v Maďarsku. Tému ich rozhovoru si však už nepamätá. Určite sa s ním nestretol viackrát,“ potvrdil rokovanie Kotlebu a šéfa liberálov jeho poslanec Milan Uhrík.
Neprekáža vám schôdzka Sulíka s kotlebom?
Ľubomír Galko (48), SaS - Nevidím v tom veľký problém. Ja by som sa s Kotlebom nestretol, ale vzhľadom na to, že to bolo v 2010... Nespochybňujem Rišov úmysel, že chcel oslabiť SNS a chcel, aby bola väčšia šanca na pravicovú vládu. Je to houby prehrešok oproti tomu, čo robia iní politici, ktorí kradnú. Je však klamstvom, že to stálo za ich odchodom zo SaS. Som v úzkom vedení a oni si vymýšľajú.
Lucia Nicholsonová (39) , SaS - Nemyslím si, že to je na metál, ale ani to, že to je nejaké fatálne zlyhanie. Stalo sa to pred 6 rokmi a Richard Sulík bol vtedy predseda mimoparlamentného subjektu, ktorý začínal a zdalo sa mu vhodné stretnúť sa s pánom Kotlebom. Je to však úplná blbosť, že kvôli tomu odišli. Bola som pri všetkých dôležitých stretnutiach. Miškov bol podpredseda SaS a nikdy o tom nerozprával. Ďuro Miškov bol jeden z tých, ktorí si radi kopli do Sulíka. Je to účelové riešiť po 6 rokoch.
Martin Chren (35), exSaS - Stretávali sa, vedel o tom úzky okruh členov vedenia SaS, bol z toho veľký konflikt v roku 2011, jeden zo zásadných našich hodnotových rozporov a dôvodov nášho rozchodu.