Tragédiu, ktorá sa Filkovi zrejme stala osudnou, z brehu celý čas pozoroval jeho kamarát publicista Tomáš Forró. Ten sa rozhodol minúty strachu opísať a dopodrobna rozpovedať, čo sa v tragické popoludnie stalo, na blogu v Denníku N. V kanoe s Filkom sedel aj jeho priateľ Vladimír Lefík, ktorému sa so šťastím podarilo dostať na breh. Do vody za bezradným ekonómom skočil náhodný okoloidúci, ale záchrana už bola márna. Na brehu sa tragédii bezmocne prizerala Filkova manželka.
Na Veľkonočný pondelok sa priateľská partia štyroch ľudí vybrala do prístavu v bratislavskom Vlčom hrdle. Príjemné kamarátske člnkovanie sa však v sekunde zmenilo na tragédiu. Všetko však mohlo byť podľa odborníkov inak, keby si obaja člnkujúci uvedomili nebezpečnosť a zradnosť Dunaja. Ani jeden z dvojčlennej posádky nemal záchrannú vestu a na člnkovanie boli oblečení mimoriadne nevhodne. Martin Filko mal napríklad koženú bundu s ťažkou peňaženkou vo vrecku.
Pôvodne v smrtiacom člne sedel aj Filkov spolužiak Tomáš Forró. „Čln bol štandardný model z druhej ruky za polovičnú cenu. Sedel som už vo všelijakých člnoch, ale tento bol naozaj vratký. Pri najmenšom náznaku pohybu sa boky nakláňali celkom k hladine a nešli vyrovnať. Necítil som sa ani trochu bezpečne. A tak som na radu Vladimíra Lefíka vystúpil. On s Martinom odplával,“ spomína si na posledné chvíle pred tragédiou Forró, ktoré zverejnil v Denníku N.
Forró zostal na brehu s Filkovou manželkou. O chvíľu však počuli výkriky o pomoc. „Pomooc!“ Tentoraz znel hlas z väčšej diaľky. „Prosím, pomoc!“ ,,V tom momente som si spomenul na chlapcov a ich vratké kanoe. Ovládla ma nevýslovná hrôza,“ opisuje Forró. Zbadali prevrátený čln a míňajúci remorkér hore prúdom tesne vedľa člna. Lefík sa dostal na breh. Ešte vo vode si stihol vyzliect mikinu a vyzuť sa, čo mu zrejme zachránilo život.
Dvaja okoloidúci na brehu si všimli prevrátený čln a na ňom zaveseného Filka. Jeden z nich sa okamžite vyzliekol a skočil do sedemstupňovej vody. Skoro sa mu podarilo Filka zachrániť. „Martin sa držal prevráteného člna. A potom sa ho pustil. Vtedy za ním skočil, no Martina unášal prúd. Keď už bol pri ňom na nejaké dva metre, čosi naňho zakričal. Martin sa akoby uvoľnil, akoby uveril, že už je v bezpečí. Hneď nato zmizol pod hladinou a viac sa nevynoril. Opäť si spomeniem na Martinovu koženú bundu a strasie ma,“ hovorí o strašidelných chvíľach Forró. Svoje rozprávanie ukončuje len smutnou prosbou. „Ak sa idete člnkovať na Dunaj, vždy noste záchrannú vestu. Nebuďte ako my, suveréni z dobrej školy.“
Aké Chyby urobili pri splavovaní Dunaja
Milan Mráz, Kanoistický Klub Karlova Ves
Najväčším problémom je to, keď človek zrazu začne robiť rýchle a trhané pohyby. Človek sa musí s loďou najprv zžiť a svoju váhu pomaly prenášať. Taktiež sa musí vždy snažiť byť v osi lode. Každý človek by si mal uvedomiť nasledovné riziká: aká je voda, v ktorej sa pohybuje, hlboká, nakoľko je dobrým plavcom, aký silný prúd má daná voda, či sa na trase nachádzajú nejaké prekážky a podobne. Vesta je úplnou nevyhnutnosťou, bez nej by nemal ísť ani na tréning na zátoku na suchú zem. Prilba je už vhodná na rýchlotečúcu vodu.