Majster Európy z Belehradu 2012 a trojnásobný bronzový medailista z ME tak vzhľadom na zákonné procesy a predpokladaný trest nebude štartovať v blížiacej sa olympijskej kvalifikácii a príde o štart na OH 2016 v Riu de Janeiro. TASR informáciu potvrdil prezident Slovenského zápasníckeho zväzu František Lengyel.
Meldonium je na listine zakázaných podporných prostriedkov od 1. januára, odvtedy Svetová antidopingová agentúra (WADA) zaznamenala už takmer sto pozitívnych testov na túto látku. Najviac ich je z Ruska, okrem Šarapovovej doplatili na tento liek aj krasokorčuliarka Jekaterina Bobrovová či majster sveta v rýchlokorčuľovaní Pavel Kuližnikov.
Olympiáde podriadil prápravu
Dvadsaťpäťročný reprezentant v grécko-rímskom štýle sa pod piatimi kruhmi dosiaľ nikdy nepredstavil. Olympijskej kvalifikácii podriadil celú svoju prípravu, keď obetoval aj štart na nedávnych ME v Rige. Jeho sen o Riu sa však náhle rozplynul. SZZ dostal v stredu, tri týždne pred rozhodujúcou fázou kvalifikácie na OH, informáciu, že Lévai bol na mimosuťažných antidopingových kontrolách 22. februára v Dánsku a 4. marca na Slovensku pozitívne testovaný na meldónium. "Vzhľadom na zákonné procesy a predpokladaný trest nebude našu krajinu reprezentovať na najvýznamnejšom športovom podujatí," uviedol SZZ v tlačovej správe.
Lévai užívanie meldónia nepoprel
"Prípravok som užíval preventívne, na ochranu srdcového svalu a predispozícii k diagnóze, na ktorú, žiaľ, umrela aj naša mamička. V decembri minulého roka som na základe nového štatútu reprezentanta od môjho zamestnávateľa dostal upozornenie, že táto látka bude od januára už zakázanou, a tak som meldónium okamžite prestal užívať. Veľmi ma to mrzí, chcem sa všetkým ospravedlniť a ľuďom, ktorí mi verili a podporovali ma, povedať, že nie som žiaden podvodník a nikdy by som vedome neužil dopingovú látku, ktorou by som získal výhodu nad mojimi súpermi. Nerozumiem, prečo sa táto látka aj takmer tri mesiace od posledného užitia nachádza v mojom tele. Verím, že sa to všetko vysvetlí a ja budem môcť ďalej športovať a reprezentovať Slovensko, ktoré mi dalo šancu a zmenilo život nielen mne, ale aj mojim bratom, našej rodine," uviedol rodák z maďarského Dorogu, ktorý od roku 2011 vlastní slovenský pas.
Tréner verí, že sa všetko vysvetlí
"Zápasenie je náš život, športom žijeme 24 hodín denne. 'Išti' je prototypom ideálneho športovca, je pracovitý, čestný a tvrdý, predovšetkým na seba. Je mi akoby synom a ja urobím čokoľvek, aby som mu pomohol dokázať, že vedome neužíval žiadnu zakázanú látku. Určite sa to všetko vysvetlí. Ukazuje sa, že podobný problém, ako máme my, rieši v súčasnosti niekoľko stoviek špičkových športovcov, ktorí sa snažili chrániť svoj organizmus pri extrémnej tréningovej záťaži, ktorá je nevyhnutná na dosahovanie špičkových športových výkonov. Aj keď je to iba naša chyba, je tragédiou, že súčasný systém vrcholového športu u nás nedisponuje reálnymi odborníkmi, ktorí by podobným problémom vedeli predchádzať. Urobíme všetko potrebné, aby sme pomohli objasniť tento, pre náš šport likvidačný problém, ale pre objektivnosť sa k tomu budeme ďalej vyjadrovať až po skončení oficiálného vyšetrovania a konzultáciách so Slovenskou antidopingovou agentúrou," uviedol v tlačovej správe Karol Lengyel.