Svoj názor, ktorý vyvolal vlnu pobúrenia a kritiky, vzápätí realitný magnát zmiernil vyhlásením, že zodpovednosť za problematiku interrupcií by mala byť zverená jednotlivým štátom. Neskôr ešte vyhlásil, že potrestaní by mali byť lekári a nie ženy, napísala agentúra AP.
"Mala by existovať nejaká forma trestu," povedal Trump v rozhovore s televíziou MSNBC, ktorá časť záznamu odvysielala. "Pre ženy?" spýtal sa moderátor. "Áno, nejaká forma by mala existovať," povedal Trump. Na otázku, aký trest by podporil, priznal, že nevie.
Po zverejnení časti rozhovoru sa objavila séria kritických komentárov. Trumpová kampaň v reakcii na ne vydala vyhlásenie, ktoré jeho postoj k potratom zmierňuje. "Táto problematika je nejasná a mala by byť zverená k rozhodnutiu jednotlivým štátom," citoval Reuters z Trumpovho vyhlásenia.
Neskôr vydal Trump nové vyhlásenie, v ktorom ženy označil za obete. "Ak by Kongres prijal zákon, ktorý by potraty urobil nelegálnymi, a ak by tento zákon federálne súdy potvrdili, prípadne by akýkoľvek štát mohol zakázať potraty na základe štátnych alebo federálnych zákonov, právne zodpovedný za tento nezákonný zákrok by mal byť lekár alebo iná osoba, ktorá by ho vykonala, nie žena," uviedol Trump. "Žena by v tomto prípade bola obeťou, rovnako tak život v jej lone," dodal.
"Ženy by samozrejme nemali byť trestané," uviedol Trumpov republikánsky rival John Kasich. Kampaň Teda Cruza, ktorý je Trumpovým hlavným republikánskym sokom, uviedla, že Trump nerozumie postojom podporujúcim život. Konzervatívec Cruz už skôr volebnou reklamou vyzval voličov, aby Trumpovi nedôverovali, pretože nie vždy zastával odmietavý názor na potraty.
Demokratickí kandidáti na prezidentskú funkciu Hillary Clintonová a Bernie Sanders sa naopak jasne vyjadrili, že ženy by mali mať právo samy sa rozhodnúť, či chcú tehotenstvo ukončiť.