Vyhlásil to vo štvrtok americký prezident Barack Obama, ktorého cituje agentúra DPA. Šéf Bieleho domu po stretnutí s juhokórejskou prezidentkou Pak Kun-hje a japonským premiérom Šinzóom Abem počas globálneho summitu o jadrovej bezpečnosti vo Washingtone zdôraznil význam dôsledného uplatňovania rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN týkajúcich sa jadrového programu Severnej Kórey.
Pretrvávajúce jadrové hrozby Pchjongjangu a nebezpečenstvo, že sa k atómovým zbraniam môžu dostať extrémisti z teroristickej skupiny Islamský štát (IS), sú hlavnou agendou tohto summitu. "Trojstranná bezpečnostná spolupráca je kľúčová pre zachovanie mieru a stability v severovýchodnej Ázii. Zabráni sa tým možnému jadrovému vyzbrojovaniu Severnej Kórey," uviedol Obama o spolupráci s týmito spojencami USA. Obama sa popri konaní summitu stretol aj so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Lídri zdôraznili význam jadrového odzbrojenia Kórejského polostrova a zastavenia pašovania jadrových materiálov.
Na Kórejskom polostrove pretrváva od začiatku roka napätie, keďže Pchjongjang v uplynulých mesiacoch vykonal test údajnej vodíkovej bomby a viackrát skúšobne odpálil balistické strely, pričom Západu adresoval i niekoľko vyhrážok. Konanie KĽDR podnietilo k uvaleniu nových medzinárodných sankcií voči Pchjongjangu. Obama bude v piatok rokovať aj so zástupcami piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka, s ktorými bude hovoriť o posune v plnení jadrovej dohody podpísanej minulý rok medzi svetovými mocnosťami a Iránom.
Na dvojdňovom summite o jadrovej bezpečnosti sa 31. marca až 1. apríla zúčastňuje viac než 50 krajín. Summit sa koná po štvrtý raz. Prvý sa uskutočnil tiež vo Washingtone v roku 2010, druhý o dva roky neskôr v Soule a tretí v roku 2014 v Haagu. Rusko, ktoré zohralo hlavnú úlohu vo vyjednaní jadrovej dohody s Teheránom, sa na summite nezúčastňuje.