Páchateľov tohto zverstva nikdy neodsúdili. Polícia však teraz neočakávane obnovila vyšetrovanie. Podľa informácií Nového Času už v prípade vypovedal boss slovenského podsvetia Mikuláš Černák. Ten už vo svojej knihe prstom ukazoval na Mečiara (73) a SIS. Zlomí jeho výpoveď krk vtedajšiemu šéfovi tajnej služby Ivanovi Lexovi (54)?
Polícia obnovila prerušené trestné stíhanie z roku 1996 ešte 8. februára tohto roka. Stalo sa tak na pokyn prokurátora. „Z dôvodu, že vyšli najavo nové skutočnosti, ktoré by mohli objasniť skutok a odhaliť páchateľa trestného činu,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Presné okolnosti si nechávajú kompetentní pre seba. Mama zavraždeného Anna Remiášová, ktorá je momentálne v zahraničí, pre Denník N uviedla, že to môže súvisieť s tým, že sa o slovo hlásil Mikuláš Černák.
Prokuratúra tento dôvod vylúčila. „V tejto súvislosti uvádzame, že odsúdený Mikuláš Č. nekontaktoval príslušného prokurátora so žiadosťou o výsluch. Dôvodom na pokračovanie v trestnom stíhaní boli iné relevantné skutočnosti ako už spomenutá výpoveď,“ uviedla prokuratúra. Podľa informácií Nového Času však mafiánsky boss už v obnovenom vyšetrovaní vypovedal. Že má ku kauze čo povedať, naznačil Černák vo svojej knihe Prečo som prelomil mlčanie.
„Sám predseda vlády si cez najvyšších predstaviteľov SIS objednal únos a zavlečenie prezidentovho syna do iného štátu. SIS oslovila na sledovanie nás - podsvetie, a potom sami príslušníci SIS ho uniesli do Rakúska,“ píše odsúdený muž s tým, že keď tajnej službe došlo, že to spackala, objednala si u mafie odstránenie Remiáša. V minulosti boli z vraždy pôvodne obvinení Imrich Oláh, Jozef Roháč a z jej objednávky bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Neskôr však prokuratúra ich stíhanie zastavila.
Nový Čas sa ho snažil kontaktovať cez ranč v Pezinku. Jeho vyjadrenie nám odmietli sprostredkovať. Obrátili sme sa aj na jeho bývalého advokáta Jána Cupera, ten však zložil telefón. Nový Čas sa opýtal dlhoročného vyšetrovateľa Petra Vačoka, či môže toto obnovenie vyšetrovania zavariť Lexovi. „To bude závisieť od toho, aké dôkazné prostriedky sa zabezpečia a aké výstupy budú z toho procesu dokazovania,“ povedal s tým, že čím neskôr sa rekonštrukcia prípadu robí, tým je proces komplikovanejší.
Anna Remiášová, mama zavraždeného
Roky dúfa, že za smrť jej syna bude niekto pykať. Za zodpovedného považuje expremiéra Vladimíra Mečiara, ktorému na predvolebný míting priniesla kyticu z Róbertovho hrobu. Za obnovením vyšetrovania vidí Mikuláša Černáka, no pochybuje, že to vyšetria. „Keby tu bola iná vláda, keby tu neboli títo ľudia, ktorí tu stále sú a ktorí to blokujú, tak by som verila, že sa to vyšetrí, kým ešte žijem. Ale vzhľadom na to, kto je pri moci, že sú to ľudia stále zaviazaní Mečiarovi, tak neviem. Človek nemá šancu dovolať sa spravodlivosti. Stále však verím, že prehovoria tí, ktorých sa to týka,” povedala pre Denník N Remiášová.
Jaroslav Ivor, bývalý šéf vyšetrovateľov
Z polície odišiel po vznesení prvého obvinenia. „My sme to urobili podľa najlepšieho vedomia a podľa dôkazov, ktoré boli vtedy známe. Nedisponujem informáciami, ktoré snáď má teraz polícia. Bol by som rád, ak by sa prípad doriešil do úspešného konca. Viacero prípadov, ktoré boli teraz odhalené a boli vznesené obvinenia, je postavených na tom, že určité indície boli v minulosti a teraz sa objavujú nové dôkazy. Tie vychádzajú najmä z výpovedí ľudí, ktorí sú v pozícii korunných svedkov a sú ochotní teraz vypovedať,“ tvrdí.
Emília Kováčová, manželka prezidenta
Manželka prezidenta Michala Kováča prežívala obdobie strachu, keď jej syna 31. augusta 1995 odvliekli do cudziny. Podľa obžaloby za tým stála SIS. Remiáš bol spojkou korunného svedka v prípade. „Ja si myslím, že každá nespravodlivosť by sa mala postupne odhaľovať a riešiť,“ povedala Kováčová na margo znovuotvorenia prípadu.
Vývoj kauzy
29. apríla 1996
- Remiáš zomrel pri výbuchu auta
December 2002
- polícia stíhala exšéfa SIS Ivana Lexu
6. februára 1997
- zavraždili Miroslava Sýkoru, ktorý sa mal na vražde podieľať
Marec 1998
- po skončení funkčného obdobia Michala Kováča prevzal jeho právomoci Vladimír Mečiar, ktorý vyhlásil amnestiu na kauzu zavlečenia mladého Kováča
10. júla 2000
- Interpol vyhlásil po Ivanovi Lexovi medzinárodné pátranie
14. júla 2002
- polícia zadržala Lexu v Juhoafrickej republike
18. júla 2002
- Lexu eskortovali na Slovensko
18. septembra 2006
- prokuratúra zastavila trestné stíhanie Imricha Oláha a Jozefa Roháča za vraždu
22. september 2006
- vysvitlo, že aj Ivana Lexu zbavili obvinenia
23. septembra 2009
- Lexa vyhral nad SR na Európskom súde pre ľudské práva vo svojich sťažnostiach na nezákonnú väzbu v kauze zavlečenia